Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Pałac Dębowy w Karpnikach

Palac-Debowy-w-KarpnikachWybudowany w roku 1875 przez berlińską firmę budowlaną architektów Hermana Ende i Wilhelma Böckmana, twórców siedziby japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i budynku Landeshaus w Gdańsku oraz wielu reprezentacyjnych budynków i rezydencji w Berlinie, Gdańsku i innych miastach europejskich, stanowi, dzięki swemu położeniu i formie, unikatowe dzieło architektury XIX wieku.

 

 

Pałac powstał na terenie podarowanym właścicielowi przez księcia Adalberta von Preußen, właściciela Zamku w Karpnikach i okolicy, twórcę i admirała marynarki wojennej Prus, syna księcia Wilhelma, najmłodszego brata króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

Trójkondygnacyjna rezydencja Marszałka Dworu, barona Ulricha Saint Paul-Illaire, osobistego adiutanta admirała, murowana z cegły, z prostokątną wieżą i wysokimi spadzistymi dachami, otoczona została przez tego zapalonego botanika pięknym parkiem. Baron sprowadzał sadzonki rzadkich drzew i krzewów, hodował kwiaty i dzięki synowi, baronowi Walterowi jego nazwisko zostało uwiecznione w nazwie niewielkiej afrykańskiej rośliny. Baron Walter Le Tanneaux von Saint Paul-Illaire, będąc gubernatorem w Niemieckiej Afryce Wschodniej, znalazł na stokach gór Usambara pięknie kwitnącą roślinę, której sadzonki i nasiona postanowił sprezentować ojcu.

Nieznana dotąd botanikom, ochrzczona została jako Saintpaulia ionantha, potocznie, lecz niezbyt poprawnie nazywana fiołkiem afrykańskim, upamiętniając swego odkrywcę i pierwszego hodowcę. Po śmierci barona Ulricha pielęgnacja parku nie była już tak staranna, a kolejni właściciele nie przyczynili się do poprawy jego stanu. W 1933 roku jedyną właścicielką Pałacu Dębowego została Baronowa Thea von Wartenberg. Mimo wojennych perypetii, stacjonowania wojsk niemieckich, a potem zwycięskiej Armii Czerwonej, Pałac pozostał w jej rękach do 1947 roku, kiedy to odziedziczyła go jej bratanica Anna Aichinger.

Pochodzącym z Austrii paniom udało się utrzymać własność Pałacu w powojennej rzeczywistości tzw. Ziem Odzyskanych. Po śmierci pani Aichinger, posiadłość została w 1998 sprzedana przez jej spadkobierców. Kolejny właściciel rozpoczął remont, którego los nie pozwolił mu dokończyć i dopiero w 2005 roku aktualny posiadacz obiektu - "Pałac Dębowy" Sp. z o.o., rozpoczął prace zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności. Renowację  Pałacu Dębowego zakończono w grudniu 2007 roku. Odtąd obiekt wykorzystywany jest jako wysokiej klasy hotel, oferujący Gościom obsługę na najwyższym poziomie, spokój i dyskrecję.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronie internetowej www.palac-debowy.pl

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.