Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zamek w Kórniku – siedziba Białej Damy

zamek_kornik4Zamek w Kórniku wraz z Arboretum stał się 44-tym obiektem wyróżnionym na liście polskich pomników historii. Prestiżowe wyróżnienie zbiegło się w czasie z otwarciem po dwóch latach remontu zabytkowego mostu prowadzącego do Zamku.
Wyróżnienie zespołowi zamkowo-parkowemu w Kórniku nadał Prezydent Bronisław Komorowski. Poza prestiżem Zamkowi w Kórniku będzie teraz łatwiej uzyskiwać dodatkowe fundusze, a te przydadzą się na pewno do przeprowadzenie niezbędnych remontów, takich jak zakończony właśnie remont zabytkowego mostu.

Zamek w Kórniku wraz z Arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych poznańskiej Metropolii, leżą ok. 20 km na południowy wschód od Poznania.
Zamek wybudowano w XV wieku jako rezydencja możnego rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji. W 1574 r. gościł tu Henryk Walezy, przejeżdżający przez Kórnik w drodze na koronację do Krakowa. Po bezpotomnej śmierci Stanisława Górki w 1592 r. zamek przeszedł w posiadanie Czarnkowskich, a od 1610 r. Grudzińskich. Od 1676 r. zamek był własnością rodu Działyńskich.

zamek_kornik2Wybitną przedstawicielką rodu Działyńskich była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka (1714-1790), która od połowy XVIII w. poświęciła swoje życie sprawie rozwoju kulturalnego i gospodarczego Kórnika i przebudowie rezydencji. Obok zamku urządziła ogród w stylu francuskim (obecnie, po przebudowie w XIX w., arboretum), utworzyła szkółki drzew i zwierzyniec z egzotycznymi roślinami i zwierzętami, dbała o rozwój miasta, sprowadzając doń niemieckich rzemieślników-kolonistów. Sam zamek został gruntownie przebudowany w stylu barokowym. Jej portret w białej sukni, namalowany przez A. Pesne, do dzisiaj zachowany w zamku, dał początek legendzie o Białej Damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach.

Dzisiejszy neogotycki zamek o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych to XIX-wieczne to dzieło Tytusa Działyńskiego, który planował całkowitą przebudowę zamku jeszcze przed powstaniem listopadowym. Zamawiał związane z tym projekty u Antonia Corazziego, Henryka Marconiego i Karla-Friedricha Schinkla. Po powrocie do Kórnika przebudował zamek w stylu neogotyku angielskiego, zachowanym do dzisiaj. Podczas przebudowy najwięcej zaczerpnął z projektu Schinkla, twórczo go jednak modyfikując we współpracy z architektem Marianem Cybulskim.
W zamiarze Tytusa Działyńskiego, jednego z czołowych działaczy nurtu pracy organicznej w Wielkopolsce, zamek miał być nie tylko prywatną rezydencją, lecz służyć narodowi jako biblioteka i muzeum. Tytus zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów (m.in. Chopina, Mickiewicza, Bonapartego), które do dzisiaj są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej.

Biblioteka Kórnicka, założona w 1828 r., jest dziś jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce, a jej zbiory obejmują około 400 tys. woluminów, w tym ponad 30 tys. starych druków i 14 tys. rękopisów. Z kolei Arboretum Kórnickie jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych Liczy około 3 tys. gatunków i odmian drzew oraz krzaków, często o imponujących rozmiarach. Najstarsze rosnące drzewa to ok. 300-letnie lipy drobnolistne.

zamek_kornikObecny kształt zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego, jednego z historyzujących stylów popularnych w XIX w. Główne wejście do zamku znajduje się od strony północnej. Charakterystyczną cechą jest zwieńczenie głównego okna nad wejściem łukiem Tudora (popularnie określanym jako "ośli grzbiet"). Jeszcze do okresu międzywojennego do zamku wchodziło się przez tak zwany "babiniec", przedsionek w kształcie barbakanu, wyburzony w latach 1925-1939.
Strona zachodnia to rozbudowany architektonicznie taras z widokiem na jezioro Kórnickie i "Zwierzyniec".
Strona południowa stanowi najładniejszą partię zamku. Jest zdominowana przez łuk indyjski, wzorowany na muzułmańskiej architekturze Indii (łuk w Kórniku nosi wyraźne podobieństwo do łuków Tadź Mahal).
Od strony wschodniej nad zamkiem wznosi się neogotycka wieża, swoją elewacją z czerwonej cegły kontrastująca z resztą zamku, wybudowana dopiero podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.

W obecnym muzeum zamkowym znajduje się wiele unikatowych eksponatów, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Najokazalszym wnętrzem rezydencji jest Sala Mauretańska, nawiązująca do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną, do dzisiaj eksponująca pamiątki narodowe. W pokoju pod wieżą eksponowane są też zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Godziny otwarcia Muzeum:
wtorek – niedziela – od 10.00 do 16.00 (kasa czynna do 15.30), w poniedziałki Muzeum nieczynne.

Ceny biletów:
7 zł bilet ulgowy; 13 zł bilet normalny; 28 zł bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci)
wynajęcie przewodnika w j. polskim – 35 zł
wynajęcie przewodnika w j. niemieckim lub angielskim – 60 zł     

Więcej informacji na stronie www.bkpan.poznan.pl
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.