Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Ruiny i miejsca bitew

„Bruno” na Helu - jedno z największych stanowisk artyleryjskich świata

mow2Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego – zwany "Rejonem Umocnionym Hel" (RUH) jest niespotykaną atrakcją turystyczną wśród umocnień artyleryjskich. Umocnienia na Helu powstawały od 1920 roku i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata.

Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) założone i prowadzone przez Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu" zajmuje dwa największe obiekty na terenie „RUH”: wieżę kierowania ogniem i  jedno z trzech stanowisk artyleryjskich monstrualnej niemieckiej baterii nadbrzeżnej - Schleswig-Holstein kalibru 406 mm. Bateria ta jest jedną z największych stanowisk artyleryjskich świata, załogę każdego ze stanowisk stanowiło 88 marynarzy.

Czytaj więcej...

„Wielka ucieczka” Żagańskim tunelem

stalagluftIIIwejscieKto nie oglądał głośnego amerykańskiego filmu wojennego „Wielka ucieczka”, z brawurowymi rolami Steve’a McQueena i Charlesa Bronsona? To już klasyka kina! A ile osób wie, że historia opowiedziana w filmie jest prawdziwą historią najsłynniejszej ucieczki z obozu jenieckiego w Europie z czasów wojny? Tak, to nie hollywoodzka fikcja!

W czasie II wojny światowej w Żaganiu leżącego obecnie w województwie lubuskim, znajdował się zespół niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Jednym z obozów był Stalag Luft III (Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3, Sagan) – niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla zatrzymanych lotników sił alianckich. Na przełomie lat 1944-1945 w obozie przetrzymywano prawie 10 tysięcy jeńców w tym około 100 Polaków.

Czytaj więcej...

Fort XIII b "Bolestraszyce"

Fort-XIIIBW pobliżu Arboretum Bolestraszyce położone są dwa forty dawnej Twierdzy Przemyśl; fort XIII b i fort San Rideau. Fort XIII b w 1996 roku włączono do Arboretum. W przyszłości będzie on przeznaczony pod kolekcje roślin rodzimego pochodzenia. W forcie prowadzone są prace porządkowe, adaptacyjne i nasadzenia roślin. Po ich ukończeniu fort będzie udostępniony dla zwiedzających.
Fort XIII b był pomocniczym międzypolowym fortem piechoty. Posiadał pięcioboczny narys, pełno profilowaną fosę, bronioną z 2 kaponier przeciwskokowych oraz pozycję piechoty na czole i barkach (części wału skierowanej w kierunku przedpola i bocznych odcinkach wału fortu).

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.