Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Parki Przyrody i Parki Rozrywki

Preikestolen - najbardziej znana ambona na świecie

Preikestolen - to jeden z turystycznych symboli Norwegii i jedna z największych atrakcji przyrodniczych na świecie. Stawiana w tym samym rzędzie, co Wielki Kanion czy Wodospady Wiktorii wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca we wszelkich rankingach: CNN uznał Preikestolen za najwspanialszy z 50 cudów przyrody na świecie, a Lonely Planet za jeden z najbardziej olśniewających punków widokowych.

Preikestolen

Nazwa nie jest przypadkowa. To zawieszona 604 metry ponad wodami Lysefjordu półka skalna - płaska, o regularnym kształcie i wymiarach około 25 x 25 metrów. Sama wspinaczka na Preikestolen zajmuje około 2-3 godziny, najłatwiej się tam dostać płynąc promem Fjord Line do portu w Stavanger lub lecąc samolotem do tego miasta.

Czytaj więcej...

JuraParki - Parki rozrywki w Bałtowie, Solcu Kujawskim i Krasiejowie

Tyrannosaurus-rexJuraParkSoJuraParki to miejsca atrakcyjne dla całej rodziny, gdzie nie tylko można się  zrelaksować i przeżyć ciekawą przygodę, ale także "pobawić" nauką. Obok Parku Rozrywki, Bajkowej Krainy Dinozaurów, Kina Emocji 5D znajdują się tu także m.in. atrakcje, dzięki którym dzieci samodzielnie mogą odkopać, ukryty w piasku szkielet dinozaura. Ważnym wyróżnikiem jest również to, że wszystkie modele dinozaurów powstają pod okiem paleoartystów. Każdy nowy "mieszkaniec" tworzony jest z wielką dbałością o szczegóły i w zgodzie z najnowszymi odkryciami naukowymi. - Dbamy o utrzymywanie wysokich standardów naukowych. Współpracujemy ze znanymi w świecie naukowcami -  badaczami dinozaurów oraz odkrywcami ich tropów - mówi Monika Pękala z działu marketingu JuraParku - Wydajemy publikacje popularnonaukowe, organizujemy wystawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Otworzyliśmy Prehistoryczne Oceanarium oraz Multimedialny Tunel Czasu - wszystko po to, aby nasi goście mogli zobaczyć, jak wyglądał świat miliony lat temu.

Czytaj więcej...

Narwiański Park Narodowy

NPNNarwiański Park Narodowy obejmujący swoim zasięgiem bagienną dolinę rzeki nie jest nastawiony na rozwój masowej turystyki. Nad Narew zapraszamy osoby pragnące kontaktu z dziewiczą przyrodą, miłośników "ornitofauny" oraz każdego, kto szuka ciszy i spokoju w regionie o ciekawych walorach kulturowych.

Fauna parku, a szczególnie ptactwo wodno - błotne, stanowi istotny walor przyrodniczy tego obszaru.  Na terenie doliny występuje wiele gatunków zagrożonych w skali światowej, europejskiej lub znajdujących się wykazie Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W okolicach Parku znajduje się sieć szlaków turystycznych. Zwiedzający mogą poruszać się po szlakach wodnych, rowerowych, pieszych, jak również ścieżkach dydaktycznych. Szczególnie polecamy przejażdżki tradycyjnymi łodziami "pychówkami", które były używane przez mieszkańców regionu do prac gospodarczych. Obrzeża Parku są zagospodarowane w postaci pól biwakowych, kwater agroturystycznych, hoteli, moteli i pensjonatów.

Czytaj więcej...

Ciekawostki przyrodnicze województwa łódzkiego

alpinariumRogów - Alpinarium i arboretum.

Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie należy do grupy najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew i krzewów tego typu ogrodów w Europie. Jego część stanowią: ogród dendrologiczny, alpinarium oraz leśne powierzchnie doświadczalne. Arboretum szczyci się najbogatszą kolekcją klonów w Polsce, a jego specjalnością są również drzewa i krzewy pochodzące z Chin.
Z kolei alpinarium prezentuje rośliny charakterystyczne dla obszarów górskich oraz ogród roślin chronionych. Turystom polecamy również zwiedzanie istniejącego tu Muzeum Lasu i Drewna z kolekcją dotyczącą ptaków i ssaków a także zbiorami botanicznymi i tzw. ksyloteką czyli zbiorami próbek drewna. Kolekcja roślin drzewiastych jest największą kolekcją roślin w Arboretum. Obejmuje ona drzewa, krzewy i krzewinki rosnące i zimujące w gruncie na terenie ogrodu pojedynczo i w grupach. Kolekcja ma charakter uniwersalny. Do uprawy wprowadzana jest większość rodzajów i gatunków roślin, jakie mogą rosnąć w strefie klimatycznej Arboretum.

Czytaj więcej...

Rezerwat przyrody "Kózki"

sieweczkaobroznaRezerwat przyrody "Kózki" położony jest w północnej części gminy Sarnaki, nad rzeką Bug tuż przy moście, na trasie Łosice-Siemiatycze. Północną granicę rezerwatu stanowi koryto rzeki Bug, zaś południową ciąg bagnistych starorzeczy tej rzeki. Od wschodu granica opiera się o odcinek szosy, biegnącej do Siemiatycz, zaś od południowego zachodu i południowego wschodu granicę stanowi styk muraw rezerwatu z gruntami ornymi, dochodząc miejscami do zabudowy wsi Kózki.

Rezerwat został utworzony 12 stycznia 2000 roku decyją Wojewody Mazowieckiego. Jego powierzchnia wynosi 82,12 ha. Charakterystycznym dla rezerwatu "Kózki" elementem krajobrazu są płaty piaszczystych muraw, wytworzonych na naniesionych przez rzekę, poddanych procesom denudacji wydmach. Od rzeki w kierunku południowym teren obniża się przechodząc w sieć połączonych ze sobą starorzeczy z bogatą roślinnością wodnś i szuwarową. Dominującym typem gleb na tym okresowo zalewanym terenie są gleby oglejone, mineralne murszowe na piaskach luźnych.

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.