Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Muzeum z duchem czasu

Wakacje nie muszą oznaczać jedynie słodkiego lenistwa. Podczas urlopowych wyjazdów, często natrafiają się okazję, by zwiedzić  galerię, wystawę czy muzeum, jednak rzadko z nich korzystamy. Przyczyną mogą być mity, które funkcjonują na temat tych instytucji. Dziś wszystkie je obalamy.

questing tokarnia


Zwiedzanie muzeum kojarzone jest mylnie z nudną prelekcją przewodnika, eksponatami pokrytymi kurzem i mało angażującą formą. Pieniądze wydane na promocję mogą podnieść słupki sprzedaży, jednak nie sprawią, że zmieni się opinia odwiedzających. Jak zatem przygotować ofertę, by sprostać wygórowanym oczekiwaniom turystów?


Innowacja i interaktywność


Coraz więcej instytucji stawia na interaktywność. Bazowanie na jednym zmyśle (głównie wzroku), może nie pozwolić dotrzeć do tak szerokiego grona odbiorców, jak wykorzystanie również słuchu, węchu czy dotyku. W takich muzeach można aktywnie poznać ekspozycję, zapoznać się z działaniem różnych urządzeń poprzez proste czynności. To ukłon w stronę młodzieży szkolnej, dla której forma proponowana przez muzea jest najmniej atrakcyjna.  Wprowadzenie elementów angażujących, które pokazują działanie obiektów, czy ciekawostki związane z danym miejscem, często traktowane są już jako alternatywa zwiedzania z przewodnikiem. Zmienia się podejście turysty, wzrastają oczekiwania, dlatego cały czas należy wdrażać nowe narzędzia, szukać sposobów, by przykuć uwagę  i zainteresowanie.


Muzeum na czasie


Inwestycje w nowe technologie i multimedia, często przerastają możliwości finansowe muzeum. Te  z mniejszych miejscowości, często szukają innych sposobów na to, by wyróżnić się i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Przykładem może być miejscowość Maleniec w gminie Ruda Maleniecka na północy województwa świętokrzyskiego, w której znajduje się  Zabytkowy Zakład Hutniczy z Muzeum Techniki. Organizowane są tutaj wystawy sztuki, plenery malarskie, spotkania z twórcami, a także „Noce Muzeów”. Od niedawna na terenie gminy istnieją ścieżki questingowe, na których trasie znajduje się wspomniane muzeum.


- Nowe trendy i technologie są atrakcyjne dla młodych ludzi, o których uwagę zabiegamy - mówi Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka. - Questing jest nowością na terenie naszej gminy. Dzięki poprowadzeniu tras w określony sposób, możliwe jest zwrócenie uwagi przyjezdnych na obiekt Muzeum Techniki. Atmosfera tego miejsca sprawia, że czujemy, jakby robotnicy mieli zaraz wrócić do obsługi ciężkich żelaznych maszyn  - dodaje Leszek Kuca.


Rywalizacja


Oprócz nowych technologii, wprowadzane są również nowe narzędzia, takie jak grywalizacja, które mają budować zaangażowanie. Wykorzystanie tego trendu to ukłon w kierunku tych, którzy nie pamiętają czasów bez gier komputerowych, a na co dzień używają urządzeń mobilnych do pracy i rozrywki. Z pomocą mechanizmów gier, tworzy się produkty turystyczne, promocję oraz buduje sie programy lojalnościowe. Turystyka, ze względu na łatwość  fabularyzacji, przyjmuje elementy wyzwań, a także system nagród.
Przykładowo, na terenie  Arboretum w Bolestraszycach została przygotowana gra terenowa z wykorzystaniem metodologii Questingu. Zwiedzający mogą na własną rękę poznać urok tego miejsca - jedynie z ulotką Questu. Podczas wykonywania zadań, poznajemy najważniejsze miejsca ogrodu. Dodatkowo można wykonać je na czas i zmierzyć się z inną zwiedzającą grupą. Po wykonaniu wszystkich w dobrym czasie, można odebrać nagrodę w wyznaczonym miejscu. 


Wypoczynek nie musi być synonimem lenistwa. Wiele instytucji i muzeów przygotuje ciekawą ofertę, z której można korzystać również w wakacje. Nowe trendy turystyki wzbogacają ją o elementy fabularne i nowinki technologiczne, które spodobają się również najbardziej wymagającym. Questy można pobrać ze strony www.questing.pl.

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.