Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Muzea i galerie

Muzeum z duchem czasu

Wakacje nie muszą oznaczać jedynie słodkiego lenistwa. Podczas urlopowych wyjazdów, często natrafiają się okazję, by zwiedzić  galerię, wystawę czy muzeum, jednak rzadko z nich korzystamy. Przyczyną mogą być mity, które funkcjonują na temat tych instytucji. Dziś wszystkie je obalamy.

questing tokarnia


Zwiedzanie muzeum kojarzone jest mylnie z nudną prelekcją przewodnika, eksponatami pokrytymi kurzem i mało angażującą formą. Pieniądze wydane na promocję mogą podnieść słupki sprzedaży, jednak nie sprawią, że zmieni się opinia odwiedzających. Jak zatem przygotować ofertę, by sprostać wygórowanym oczekiwaniom turystów?

Czytaj więcej...

Dom Gerharda Hauptmanna w Jagniątkowie

Dom-GHMuzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" mieści się w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912r. - Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze - Jagniątkowie. Masywny, podobny do zamku dom został zbudowany w latach 1900-1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha.

Zbudowana na granitowej skale siedziba zwana "Wiesenstein" (Łąkowy Kamień) otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha. powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze. Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946. Muzeum udostępnia do zwiedzania pięć sal muzealnych integralnie związanych z twórczościć Gerharta Hauptmanna. Zwiedzający mogą zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, salę kominkową, dawną jadalnię oraz ozdobiony w całości polichromią, wykonaną w 1922 r. przez J.M.Avenariusa hol - zwany ze względu na tematykę malowideł "Halą Rajską".

Czytaj więcej...

Polskie Latarnie Morskie

latarnia_kolobrzeg2Latarnia morska (inna nazwa: bliza, baka, far, faros, torma) to stały znak nawigacyjny w postaci wieży, na ogół wysokiej (do kilkudziesięciu metrów), z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i znanej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich.

Buduje się je na brzegu morskim, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim albo na wyspach sztucznie usypanych z kamieni. W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła, która jest dokładnie opisana w locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży. Na budynku latarni morskiej lub w jej pobliżu często jest usytuowana antena radiolatarni oraz źródło sygnału dźwiękowego (tzw.buczek mgłowy), który jest uruchamiany w warunkach złej widoczności. Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane zazwyczaj energią elektryczną doprowadzoną z zewnątrz lub wytwarzaną na miejscu.

Czytaj więcej...

Dawne dzieje Szczecina

MuzeumNarodoweSzczecinMuzeum Narodowe w Szczecinie – mieści się w pięciu siedzibach (czterech historycznych budynkach w centrum miasta i jednej ekspozycji w Gryficach):
•    Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3 (niegdyś Muzeum Morskie). Mieści Dział Morski, Dział Kultur Pozaeuropejskich, Dział Numizmatyki, Dział Etnografii Pomorza i Dział Edukacji. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
•    Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27 - Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. Mieści Dział Sztuki Dawnej, Dział Archeologii, Bibliotekę i siedzibę dyrekcji. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
•    Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1 - Pałac pod Głowami w Szczecinie
•    Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Księcia Mściwoja II 8, Ratusz Staromiejski w Szczecinie
•    Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, Muzeum Morskie, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Błonie 2, Gryfice. Miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej...

Muzeum Filumenistyczne

MF---logoMuzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej od ponad 45 lat zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Siedziba Muzeum Filumenistycznego mieści się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Budynki zostały wzniesione w latach 1821-22 i przebudowane w roku 1823, wg projektu zaakceptowanego przez Karla Schinkla. Idea utworzenia bystrzyckiego muzeum zrodziła się już na początku lat 60. XX w. Inicjatorami powołania do życia nowej placówki byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańcy miasta.

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.