Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

EXPLOSEUM - wybuchowe muzeum w Bydgoszczy

eksploseumW latach 1939-1945 na terenach obecnego Zachemu istniał olbrzymi, tajny kombinat produkcji prochu i wypełnienia amunicji, stworzony na potrzeby militarne III Rzeszy. Niemcy wkrótce po zajęciu Bydgoszczy w 1939 roku, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych, wzniesionych rękoma robotników przymusowych. Całość zarządzana była przez firmę, Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), której korzenie sięgają lat 60. XIX wieku. Jej założycielem był słynny Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i prochu bezdymnego oraz fundator słynnej Nagrody. Do dnia dzisiejszego, niemal w nienaruszonym stanie, zachowały się duże kompleksy budynków, w których dzięki staraniom bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego powstało Exploseum - centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg.  


Wyświetl większą mapę

eksploseum2Dawną fabrykę nitrogliceryny zaadoptowano na cele kulturalne, turystyczne i edukacyjne poprzez utworzenie skansenu architektury przemysłowej z podziemną trasą turystyczną oraz muzeum zakładów zbrojeniowych.
W skład całego kompleksu wchodzi około 30 budynków. - W tej chwili udostępnimy zwiedzającym tylko część z nich, jednak z czasem planujemy rozwijanie trasy i zagospodarowywanie kolejnych obiektów - deklaruje Kułakowski - Wszystko zależy oczywiście od funduszy, jakimi będziemy dysponować. W siedmiu budynkach fabrycznych znajdą się ekspozycje poświęcone historii zakładów. Za pomocą nowoczesnych środków przekazu przybyli zapoznają się z opowieścią o DAG Fabrik Bromberg.
Jeden spośród budynków będzie pełnił funkcje administracyjne, znajdzie się w nim między innymi kasa biletowa, ale także wejście do tunelu rozpoczynającego trasę. Przejścia między poszczególnymi budynkami będą odbywały się głównie podziemnymi korytarzami, tylko dwukrotnie będzie się wychodzić na otwartą przestrzeń, aby dotrzeć do kolejnego obiektu. Pokonanie całej trasy z przewodnikiem zajmie 2,5-3 godziny. - Na początku na pewno będzie tylko zwiedzanie grupowe - zapowiada Kułakowski. - W przyszłości zapewne będzie także indywidualne, przynajmniej w ramach poszczególnych obiektów. Teren Exploseum nie będzie póki co ogrodzony, zatem nie możemy pozwolić na to, aby turyści samodzielnie chodzili po całym obszarze.

eksploseum4Exploseum to nowoczesne muzeum typu narracyjnego, w którym multimedia idealnie współgrają z tradycyjnymi formami ekspozycyjnymi, nawiązujące w swej koncepcji do słynnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Całość zlokalizowana jest w autentycznych industrialnych wnętrzach, których surowy, lekko surrealistyczny charakter zapiera dech w piersiach. Zwiedzający jest prowadzony na trasie fascynujących kontekstów historycznych, zmienia sale, piętra, prowadzi się go tajemniczymi tunelami, poprzez historię Explonatów.
W tym odrealnionym świecie betonowych wnętrz, które doprawdy fascynują, stajemy się świadkami historii uzbrojenia, odkrywamy arkana produkcji materiałów wybuchowych, możemy wysłuchać świadectw wykorzystywanych pracowników DAG Fabrik Bromberg, czy wreszcie poznać chwalebną historię polskiej konspiracji. Dodatkową atrakcją jest udział grupy rekonstrukcyjnej SRH Nordland, która w niemieckich mundurach eskortuje zwiedzających od momentu przekroczenia bram zakładu i będzie w przyszłości współtworzyła niesamowity klimat „historii na dotyk" w Bydgoskim Exploseum.
Trasa ma być przygotowana także z myślą o osobach niepełnosprawnych. Będzie miała nieco inny przebieg i omijała między innymi wąskie schody w podziemnych korytarzach.
eksploseum5Na terenie skansenu tak przygotowano przejścia, aby obok wyremontowanych z myślą o turystach trasach pokazać fragmenty w takim stanie, jak zachowały się do dnia dzisiejszego - np. boczne korytarze w podziemnych tunelach zostały oświetlone i zamknięte kratami, przez które będzie można zobaczyć zamontowane w nich pozostałości instalacji dawnej fabryki.

Oficjalne otwarcie muzeum jest planowane na 2 lipca. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeszcze przez pewien czas, by dotrzeć do Exploseum, trzeba będzie uzyskać przepustkę do wejścia na teren Zachemu. Muzeum Okręgowe razem z właścicielem terenu, pracuje nad usprawnieniem tej procedury.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Sekretariat Muzeum: Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
tel. 52 58 59 966; fax. 52 58 59 968
www.muzeum.bydgoszcz.pl ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.