Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka

OsowkaFragment jednego z największych projektów górniczo-budowlanych hitlerowskich Niemiec - kompleks podziemnych korytarzy, chodników i hal, budowany przez więźniów obozu Gross-Rosen w l. 1943-45 w ramach programu Riese (Olbrzym). Teren prac tego kompleksu obejmował Góry Sowie - miejscowości Rzeczka, Walim, Głuszyca, Jugowice i Ludwikowice Kłodzkie oraz zamek Książ. Prowadzono je jednocześnie we wnętrzach kilku gór: Włodarza, Osówki, Sokolca i pod Książem.

Ich przeznaczenia nie ustalono do dziś. Miało to być prawdopodobnie podziemne miasto dla 20 tys. niemieckich żołnierzy, z rezydencją Hitlera w zamku Książ. Obiekty naziemne sugerują, że miało tu powstać laboratorium badawcze nad prototypami broni atomowej oraz fabryk podziemnych pocisków V1 i V2.

Tajemnicze Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy, kolejny po Walimiu, Rzecze i Książu obiekt udostępniony dla turystów, należy do najciekawszych pod względem zróżnicowania prac górniczych i budowlanych pod ziemią oraz na jej powierzchni.

Obiekt zwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy turystów, z czego 20 proc. stanowią turyści zagraniczni. Mogą oni przemierzać pod okiem przewodników 1500 m podziemnych korytarzy, chodników i hal, oglądać wystawy i ekspozycje broni oraz część budowli zewnętrznych, zapoznać się z historią obiektów. Mają do wyboru: Trasę dla leniwych (40 min.); Trasę historyczną dla ciekawskich (1 godz.); Trasę ekstremalną dla odważnych - z pokonywaniem części podziemi zalanych wodą w łodzi desantowej, kładkami na wodzie i wiszącymi mostami, odnajdywaniem skarbu wrocławskiego złota, spotkaniem Strażnika Podziemi i wykonaniem zadań historycznych (2 godz.); Trasę ekspedycyjną Riese dla aktywnych - najdłuższą i najbardziej rozbudowaną trasę podziemną i naziemną w kompleksie Osówka, połączoną z intelektualnymi zadaniami historycznymi oraz sprawnościowymi(3 godz.).

Dolnośląska Organizacja Turystyczna przyznała Tajemniczemu Podziemnemu Miastu Osówka tytuł najlepszego produktu regionalnego w 2006 r. Podczas XII Targów Turystyki i Wypoczynku „Lato 2007” w Warszawie obiekt zajął II miejsce w konkursie na najlepszy regionalny i lokalny produkt turystyczny oraz uzyskał wyróżnienie za ofertę targową wybieraną głosami publiczności –-Hit Lata 2007.

Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka jest udostępnione zwiedzającym przez cały rok od poniedziałku do niedzieli oprócz dni:

- pierwszy dzień Wielkanocy
- Święto Zmarłych (1.XI)
- Boże Narodzenie (25.XII)

Podziemia czynne są:
kwiecień - październik 10:18
listopad - marzec 11:15

Ceny:
Bilet normalny - 12zł
Bilet ulgowy - 10zł (emeryci, renciści, młodzież szkolna i akademicka)
Bilet grupowy - 9zł (dla grup zorganizowanych powyżej 25 osób).

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna, Kompleks Osówka

 

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.