Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Atomowa Kwatera Dowodzenia władz PRL

bunkierkampinos9Puszcza Kampinoska to głównie bogata przyroda kojarzona z lasami, bagnami i wydmami oraz cmentarz w Palmirach. Nie każdy jednak wie, że kryje na swym terenie tajną budowlę odporną na atak nuklearny - kwaterę dowodzenia PRL.


Kompleks numer 7215 zlokalizowany jest w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Laskach w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Obiekt, obecnie opuszczony, składa się z 3 obiektów budowlanych, o łącznej kubaturze 18,5 tysiąca m3 i powierzchni użytkowej 3800 m², połączonych podziemnym korytarzem. Jego budowa nigdy nie została dokończona, a jego zadaniem miało być stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.  

  bunkierkampinos7

bunkierkampinos8W latach sześćdziesiątych, ubiegłego stulecia (w kwietniu 1962r.) resort leśnictwa przekazał wojsku obszar o powierzchni 11 ha, 1 ha gruntu – na cele obronne oraz 10 ha - jako obszar otaczający tajną strefę i służący jej zamaskowaniu. Przed budową obiektu wykonano w wydmie wielki wykop w kształcie leja, a po wybudowaniu obiektów planowano wykopanym piachem przykryć podziemne zabudowania.

Prace budowlane prowadzono do lat osiemdziesiątych, ostatni prawdopodobnie był budowany obiekt nie przykryty piachem, czyli wielka podziemna hala. Po czym zaniechano jakichkolwiek progresywnych prac z powodu m.in. wykorzystywania satelitów wywiadowczych i ich ogromnego wpływu na demaskowanie wszelkich standardowo ukrywanych obiektów. W trakcie budowy obiekt kilkakrotnie wizytowali gen. Wojciech Jaruzelski i marszałek Wiktor Kulikow.
Dwadzieścia lat po przerwaniu robót, po przekazaniu kompleksu Parkowi Narodowemu w 2004 roku, praktycznie kompletnie wyposażony obiekt, wobec braku nadzoru popadł w ruinę. Do obiektu dochodzi wewnętrzna droga KPN - nie prowadzi tam żaden szlak turystyczny, a droga została zagrodzona, żeby utrudnić szabrowanie kompleksu przez zbieraczy złomu.

Obecnie wchodząc na teren kompleksu, można zadać sobie pytanie: Po co wybudowano szkołę w środku lasu? Na taki kamuflaż zdecydowali się ówcześni wojskowi. Obiekt z zewnątrz przypomina zwykłą szkołę jakich wiele - zwaną powszechnie tysiąclatką. Obok dwukondygnacyjnej „szkoły” widzimy budynek przypominający garaż, a w jego bliskim sąsiedztwie ogromny podziemny bunkier, którego nie zdążono przysypać ziemią – w tym zestawieniu nie pasujący do reszty zabudowań.
Budynek szkoły miał służyć jako biuro koszar, nie jest on odporny na jakikolwiek atak; posiada w podziemiu pompy i hydrofory i połączony jest korytarzami z sąsiednimi obiektami. W razie alarmu wszyscy schodziliby do przejścia ukrytego pod „szkołą”, a następnie tunelem do podziemnego punktu dowodzenia. Na dachu „szkoły”, gdzie możemy dostać się prowizoryczną drabinką, możemy zauważyć całą sieć srebrzystych drutów, które mogły służyć jako konstrukcja zagłuszająca podsłuch.

bunkierkampinos4Budynek wyglądający jak garaż jest w rzeczywistości trzykondygnacyjnym, podziemnym schronem dowodzenia, zamaskowanym na powierzchni stacją meteo na garażach. Jego powierzchnia to około 600 m², jest odporny na ładunki nuklearne i zaopatrzony we własne agregaty prądotwórcze (2 silniki PZL-Wola DSRG z 1962 roku). Oprócz tego posiadał niezależną hydrofornię, wygłuszoną salę taktyczną (poziom -2), pompy (poziom -3), warsztaty i inne pomieszczenia.
Tą część obiektu można oglądać tylko przy użyciu latarek. Należy bardzo uważać na wystające ze ścian elementy konstrukcji oraz zalane studzienki kanalizacyjne pozbawione pokryw.
W największym obiekcie – podziemnej hali-schronie o powierzchni około 2000 m², możemy zobaczyć tylko gołe ściany i piasek, mimo to ogromne wrażenie robi jej wielkość. Hala, nigdy nie została ukończona, nad jej dachem sterczą wysoko kominy wentylacyjne, ukazujące wysokość jej planowanego przykrycia piachem. Wszystkie podziemne obiekty zaopatrzone były w śluzy.
Wnętrza kompleksu są systematycznie rozkradane i dewastowane, przez co ich wygląd zmienia się z każdym kolejnym rokiem. Podobny, lecz zagospodarowany kompleks znajduje się w byłym NRD w Prenden.
Do obiektu możemy dojechać trasą nr. 898, samochód pozostawiamy na parkingu znajdującego się na wysokości Dąbrowy Leśnej, kilka kilometrów na północ od Warszawy. Z parkingu idziemy kilkaset metrów asfaltową drogą, w kierunku zachodnim. Obiekt zlokalizowany jest w środku trójkąta: Rajski Las - Łużowa Góra - Miejsce Straceń 1942.
Obiekt jest kompletnie opuszczony, więc jakiekolwiek zwiedzanie odbywa się na własną rękę i zarazem własną odpowiedzialność. Do zwiedzania podziemi konieczne są latarki oraz ubrania na zmianę. W podziemiach natkniemy się na wszechobecny brud i podmokłe korytarze.

 

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.