Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Kopalnie i podziemia

Atomowa Kwatera Dowodzenia władz PRL

bunkierkampinos9Puszcza Kampinoska to głównie bogata przyroda kojarzona z lasami, bagnami i wydmami oraz cmentarz w Palmirach. Nie każdy jednak wie, że kryje na swym terenie tajną budowlę odporną na atak nuklearny - kwaterę dowodzenia PRL.


Kompleks numer 7215 zlokalizowany jest w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Laskach w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Obiekt, obecnie opuszczony, składa się z 3 obiektów budowlanych, o łącznej kubaturze 18,5 tysiąca m3 i powierzchni użytkowej 3800 m², połączonych podziemnym korytarzem. Jego budowa nigdy nie została dokończona, a jego zadaniem miało być stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.  

Czytaj więcej...

W nieznanych podziemiach Krakowa

muzeumpodrynkiem2Kraków jest tak stary, że pamięta jeszcze czasy Celtów i legendarnych Awarów. Zabytków mamy tu co krok, które wszyscy dobrze znamy - od Barbakanu i Sukiennic po okazały Wawel. Niewielu jednak wie, że od niedawna Kraków wzbogacił się w kolejną atrakcję udostępnioną do zwiedzania. Jest to unikatowe na skalę światową podziemne muzeum pod Rynkiem Głównym, który kryje olbrzymi labirynt zabytkowych piwnic, znajdujących się ponad 4 metry pod powierzchnią. Wystawa nosi tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” i jest  multimedialną podróżą w czasie, rekonstrukcją tętniącego życiem średniowiecznego miasta. Tu możemy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii. Do Sali głównej wchodzi się przez liczący 3 metry ekran z wodnej mgiełki, na którym wyświetlane są sceny ze średniowiecza.  

Czytaj więcej...

Największa podziemna fortyfikacja świata w Polsce

MRUMiędzyrzecki Rejon Umocniony (właściwa nazwa: niem. Festungsfront im Oder-Warthe Bogen; pol. Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Wary) to unikatowa linia fortyfikacji wybudowana w latach 30tych i 40tych XX w. na przedwojennej, wschodniej granicy Niemiec. Był on częścią Ostwall – Wału Wschodniego razem z Wałem Pomorskim (Pommerstelung) i Pozycją Odrzańską (Oderstelung) – który ciągnął się prawie od morza bałtyckiego do gór. Miał stanowić barierę dla ochrony wschodniej granicy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego) przed oczekiwanym atakiem armii polskiej w razie wybuchu wojny z Francją. Przegrawszy I Wojnę Światową Niemcy utraciły na rzecz Francji Alzację i Lotaryngię. Oczywiście nie pogodziły się z tą stratą i planowały odbicie tych ziem w stosownym momencie. Planowany atak na Francję skomplikowało jednak zawarcie przez ten kraj w 1921 roku sojuszu z Polską. W przypadku ataku na Francję Niemcy musieli się liczyć z wynikającym z traktatu odwetowym atakiem ze strony Polski.  

Czytaj więcej...

EXPLOSEUM - wybuchowe muzeum w Bydgoszczy

eksploseumW latach 1939-1945 na terenach obecnego Zachemu istniał olbrzymi, tajny kombinat produkcji prochu i wypełnienia amunicji, stworzony na potrzeby militarne III Rzeszy. Niemcy wkrótce po zajęciu Bydgoszczy w 1939 roku, w lesie blisko podmiejskiego Łęgnowa rozpoczęli budowę ogrodzenia, które objęło powierzchnię 23 km2 – areał przyszłej fabryki. Do końca 1944 roku powstało ponad tysiąc budynków, 400 km dróg i 40 km torów kolejowych, wzniesionych rękoma robotników przymusowych. Całość zarządzana była przez firmę, Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), której korzenie sięgają lat 60. XIX wieku. Jej założycielem był słynny Alfred Nobel, wynalazca dynamitu i prochu bezdymnego oraz fundator słynnej Nagrody. Do dnia dzisiejszego, niemal w nienaruszonym stanie, zachowały się duże kompleksy budynków, w których dzięki staraniom bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego powstało Exploseum - centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg.  

Czytaj więcej...

Kopalnia Złota "Aurelia"

KZADzieje Kopalni Złota "Aurelia" giną w mrokach historii. Wiadomo jednak, że została wykuta około roku 1660 pod górą św. Mikołaja w twardej diabazowej skale pochodzenia wulkanicznego.
Z niewiadomych przyczyn część chodników została zasypana. Prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Dlatego też współcześnie wielu eksploatatorów, pracowało społecznie w kopalni odkopując i penetrują zapomniane szyby i sztolnie. W 1997 r. odkryto zasypany szyb i od imienia odkrywcy nazwano go „Szybem Karola”. Ma on 28 metrów długości i znajdują się w nim liczne boczne korytarze, jeszcze niezbadane i niespenetrowane. W przyszłości planowana jest udostępnienie tego szybu turystom.  

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.