Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

May 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Pięć punktów sprawdzenia dobrego śpiwora

W jaki sposób wybrać komfortowy śpiwór? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Specjalista firmy INTERSPORT porusza kilka istotnych kwestii i prezentuje wybrane modele śpiworów marki McKinley.

McKinley spiwory

Pora roku, miejsce pobytu, a także liczba osób w namiocie mają kluczowe znaczenie podczas wyboru konkretnego śpiwora. Co ciekawe, kwestie odczuwania temperatury mogą różnić się w zależności od stanu fizycznego osoby, wagi ciała i płci. Pamiętajmy, że na komfortowy sen w śpiworze wpływa ubranie, mata do spania, namiot oraz wieczorne menu.


Aby śpiwór był w stanie spełnić określone oczekiwania przed zakupem należy szczególnie spojrzeć na:


1. Materiał wewnętrzny i zewnętrzny

Najlepszym materiałem do produkcji śpiworów jest nylon (poliamid) lub poliester. Tkaniny standardowo są impregnowane lub też powlekane mikrowłóknem. Dzięki temu chronią ciało przed wilgocią. Popularna bawełna nie jest polecana przez ekspertów, ze względu na długi czas wysychania. Podczas wyjazdów zależy nam przede wszystkich na praktyczności akcesoriów.


2. Odpowiedni rozmiar i krój


Model śpiwora należy dopasowywać do przyzwyczajeń i cech. Źle dopasowany, za krótki może powodować np. ściskanie wypełnienia przy stopach i głowie. Ponad to, wydajność cieplna w takiej sytuacji ulega pogorszeniu. O wiele za duży śpiwór także nie jest zalecany. Wymaga on utrzymania odpowiedniej temperatury dla zbyt dużej ilość powietrza znajdującego się wewnątrz. Warto jednak wybrać śpiwór dłuższy aniżeli krótszy.
Dla osób, które we śnie dużo się ruszają, poleca się śpiwory szerokie.  Natomiast dla ludzi, którzy śpią spokojnie lepsze są modele w kształcie zbliżonym do kształtu ciała, ponieważ ulegają szybszemu podgrzaniu temperatury. Dodatkowo posiadają cenną cechę - są lżejsze od śpiworów szerokich.

3. Kaptur i kołnierz - elementy chroniące

Znaczna część wytworzonego przez organizm ciepła ucieka przez głowę. Mało kto wie, że śpiwór osiąga swoją wydajność cieplną, oznaczoną na metce, tylko wtedy, gdy kaptur jest zaciągnięty. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na zgrubienie przy czole. To część, która chroni czoło, nos i policzki przed wychłodzeniem. Osoby, które mimo wszystko wolą spać „otwarte”, powinny zwrócić uwagę na szeroki, gęsto podszyty kołnierz grzewczy. Element działa podobnie jak szalik i nie pozwala na przedostawanie się zimnego powietrza do środka śpiwora.


4. Zamek i listwa chroniąca


Zamek stanowi potencjalny punkt wejścia zimna. Z tego powodu należy bacznie przyjrzeć się śpiworowi, który mamy zamiar kupić. Aby zamek spełniał w stu procentach swoją funkcję musi zostać uszczelniony listwą chroniącą. Im grubsza i szersza jest listwa, tym lepiej. Warto także zwrócić uwagę na jej usztywnienie. Bardziej sztywne zapobiegnie zahaczaniu suwaka o materiał. Modele z nieprzerwanym zamkiem mogą również być rozłożone i używane jako kołdra.


5. Część dla nóg

Należy zwracać uwagę na wystarczającą swobodę ruchu nóg. Zbytnie ściskanie wypełnienia śpiwora powoduje powstanie nieprzyjemnych mostów zimna, które zakłócają sen.
Podczas zakupów warto zapytać sprzedawcę o możliwość przymierzenia śpiwora, wówczas będziemy pewni, że oferowany model sprawdzi się podczas wyjazdu. Warto także mieć świadomość, że tańsze śpiwory często nie gwarantują pełniej ochrony przed zimnem i oczekiwanego komfortu.  

Propozycje od McKinley

Marka Mckinley oferuje szeroką gamę śpiworów dostosowanych do potrzeb użytkowników. Wśród nich można znaleźć ultralekkie, oddychające i odprowadzające wilgoć modele.

McKinley spiwor 2

McKinley X-Treme Light 600 to ważący zaledwie 650 g śpiwór do zastosowań outdoorowych w okresie letnim. Stanowi idealne rozwiązanie dla miłośników wyjazdów w góry oraz na kemping. Dzięki bardzo niskiej wadze oraz niewielkim rozmiarom po skompresowaniu (26 x 13 cm), zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Wypełnienie TEC Loft Microlite (mocne włókna) oraz uniwersalnemu zakresowi temperatur (+15°C/+12°C/0°C) pozwala na uzyskanie optymalnego komfortu termicznego w trakcie snu. Nylonowy materiał wierzchni śpiwora jest odporny na zaciągnięcia. Śpiwór przeznaczony jest na osobę o maksymalnym wzroście 185/187 cm. Polecany jest kobietom oraz mężczyznom. Cena: 199,99 zł

McKinley spiwor 1


McKinley Kodiak Ultra Light to ultralekki śpiwór puchowy. Waży jedynie 520 g. Jest idealną propozycją dla wszystkich lubiących spędzać czas na biwakach zarówno w górach, jak i na polach kempingowych/namiotowych. Dzięki niezwykle niskiej masie i dużym możliwościom kompresyjnym stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na minimalnej wadze ekwipunku. Ze względu na zakres temperatur (+13° C/+10° C/-3°C)  przeznaczony jest do użytkowania w cieplejszych okresach. Wypełnienie puchem kaczym o stosunku 90/10 pozwoli na komfortowy sen w temperaturach pomiędzy +10 i +13°C. Śpiwór dodatkowo wyposażony w zewnętrzną kieszeń z zamkiem oraz kołnierz termiczny, którego zaciągnięcie zapobiega utracie ciepła. cena: 399,99 zł

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.