Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Islam

Najstarszy islamski nagrobek w Polsce

zastawekZastawek – to wieś położona w województwie lubelskim, na Równinie Kodeńskiej przy drodze prowadzącej z Lebiedziewa do Małaszewicz, niedaleko Terespola.

Na niewielkiej piaszczystej wydmie porosłej dębami i jałowcami znajduje się wyjątkowo nastrojowy, bardzo stary mizar (cmentarz tatarski) założony po 1679 roku. Byli tu chowani Tatarzy osiedleni w pobliskim Lebiedziewie - we wsi, którą nadał im Jan III Sobieski w podzięce za wierną służbę po zwycięstwie chocimskim.
Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII w., większość z XIX w. Wśród pięćdziesięciu ocalałych kamieni nagrobnych, pochowani są tu m.in. Marianna z Adamowiczów Buczacka (zm. 1818), Jakub Buczacki (zm. 1838), marszałek i sędzia pokoju starostwa bialskiego, Matwiej Iwanowicz Iłłasewicz (zm. 1900), pułkownik 12. wielkołuckiego pułku i jego żona Helena Amuratowna (zm. 1908; są to 2 analogiczne nagrobki, w formie obelisku z czarnego granitu).   

Czytaj więcej...

Jezus - Prorok trzech religii

jezusO żadnym z proroków Koran nie pisze z taką czcią, jak o Jezusie. Żadnej kobiecie nie nadaje tak wysokiej rangi, jak jego matce, Marii. Skąd więc tak ostry konflikt między dwiema religiami?

Chrześcijanie chcą mieć Jezusa Chrystusa na wyłączność. A jednak głęboka cześć dla Jezusa narodziła się w islamie jeszcze za czasów Mahometa. Być może najbardziej wymowna jest klasyczna przypowieść z życia proroka: po triumfalnym wjeździe do Mekki w roku 630 Mahomet natychmiast udał się do Kaaby, żeby oczyścić święte miejsce z pogańskich bożków. Gdy chodził dokoła, nakazując zniszczenie obrazów i posągów mniej więcej 360 bóstw, natknął się na fresk przedstawiający Marię Dziewicę z Dzieciątkiem. Podobno w dowód szacunku zakrył malowidło swoją szatą i zakazał jego zniszczenia.

W islamie Jezus – po arabsku Isa – postrzegany jest jako prorok, a nie Syn Boży ani Bóg w jednej z trzech postaci. W Koranie wymienia się go z imienia aż 25 razy, sześciokrotnie zaś nadaje mu tytuł Mesjasz (albo Chrystus – w zależności, którym przekładem Koranu się posługujemy). Mówi się o nim także: Posłaniec i Prorok, a przede wszystkim Słowo i Duch Boży. Żaden inny prorok, nawet Mahomet, nie jest traktowany w Koranie z tak wielkimi honorami. Mało tego, mówi się, że wśród 124 tysięcy proroków uznawanych przez islam – w grupie tej są wszyscy żydowscy prorocy Starego Testamentu – Jezus ustępuje właśnie tylko Mahometowi. Uważany jest za poprzednika najważniejszego Proroka Islamu.

Czytaj więcej...

Ramadan

ramadanIslam został zbudowany na pięciu filarach: szahady (wyznanie wiary), wykonywaniu modlitw, jałmużny, pielgrzymki i postu w miesiącu ramadanie.

"...To jest miesiąc Ramadan, w którym został zesłany Kur'an - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia, chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może będziecie wdzięczni!..."

Ramadan jest dziewiątym miesiącem roku w kalendarzu muzułmańskim. Nazwa jego oznacza Palący - to ślad, że niegdyś odnosił się do miesiąca letniego. Z chwilą wprowadzenia ery muzułmańskiej wprowadzono kalendarz księżycowy.

Ramadan zaczął się przesuwać co roku o jedenaście dni, gdyż o tyle rok księżycowy jest krótszy od słonecznego. W ten sposób Ramadan wędruje powoli wstecz przez wszystkie pory roku, sprawiedliwie rozdzielając związane z nim wyrzeczenia wśród muzułmanów zamieszkujących różne strefy geograficzne. Ramadan bowiem jest miesiącem wielkiego postu w islamie. Według tradycji Bóg wyróżnił Ramadan czyniąc go miesiącem zesłania Kur'anu. Ramadan jest okresem pokuty i odpuszczeniem grzechów.

Czytaj więcej...

Historia Islamu w Polsce

ISLAMWe wczesnym średniowieczu, pierwszymi muzułmanami którzy dotarli na ziemie polskie byli, podobnie jak w wielu innych regionach świata, kupcy i podróżnicy arabscy.

Potwierdzają to archeologiczne znaleziska monet wybijanych przez władców muzułmańskich. Jeden z podróżników Ibrahim ibn Jakub, Żyd pracujący w służbie dyplomatycznej kalifa z Hiszpanii , pozostawił najstarszy opis kraju Mieszka I. Dzieło to znane jest z późniejszego przekazu geografa arabskiego Al-Bakriego.

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.