Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Polska Jerozolima

kalwariazebrzydowskaW Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w województwie małopolskim znajduje się sanktuarium oo. bernardynów, jedne z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce, łączące zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej.

Sanktuarium zbudowano około 1600 roku na malowniczych beskidzkich wzgórzach, między dwoma masywami Beskidem Makowskim i Pogórzem Wielickim, u szczytu Góry Żar. Tworzy je Bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej i klasztor Bernardynów. Od południa kościół i klasztor otacza mur (1624) z dwoma bastionami przekształconymi w 1747 r. na potrzeby duszpasterskie oraz kaplice św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej.Na odcinku 5 kilometrów, na południe i wschód od Bazyliki, znajdują się 42 zabytkowe kapliczki i kościoły dróżek – poszczególne stacje odpowiadające nazwom miejsc w Jerozolimie, np. Góra Oliwna, Syjon, Dom Kajfasza, Ratusz Piłata, Golgota.


W 1979 r. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej. Przywilejem tych bazylik jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w następujące dni: uroczystość Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), święto tytułu nadania, święto „Porcjunkuli" (2 sierpnia), pod zwykłymi warunkami: stan łaski uświęcającej, pragnienie pełnego nawrócenia, udział we Mszy świętej z przyjęciem Komunii świętej, odmówienie w intencjach Ojca Świętego modlitwy Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu.

kalwariazebrzydowska2Kalwaria Zebrzydowska, jako jedyna kalwaria na świecie, w 1999 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do jej najcenniejszych zabytków należy manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku. Prawdziwą perłą jest późnobarokowy prospekt organowy z XVII w. znajdujący się w bazylice, obraz św. Antoniego w kaplicy tego świętego oraz obrazy pasyjne z XVII w. w kościele Ukrzyżowania.

Szczególnie ważnym wydarzeniem dla wszystkich pielgrzymów jest Misterium Pasyjne odprawiane w Wielkim Tygodniu, przyciągające rzesze sięgające niekiedy 1,5 mln wiernych. Ojcowie bernardyni wraz z okolicznymi mieszkańcami i pielgrzymami, inscenizują drogę krzyżową pokazując ogrom męki Chrystusa.
Uroczyście obchodzony jest też sierpniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Kalwaryjskie uroczystości należą do najbardziej okazałych celebracji religijnych w Polsce.

Przy klasztorze działa Dom Pielgrzyma, przyjmujący gości przez cały rok, oraz restauracja.
Więcej informacji dla pielgrzymów na: www.kalwaria.eu
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.