Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Kalwaria Wejherowska - Kaszubska Jerozolima

wejherowskaKalwaria Wejherowska jest czwartą z kolei kalwarią powstałą w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej - po Zebrzydowskiej, Pakoskiej i Żmudzińskiej. Podczas Kampanii smoleńskiej króla Władysława IV Jakub Wejher, wojewoda malborski, został zasypany w okopie. Złożył wtedy ślubowanie: jeżeli się uratuje – będzie głosił chwałę bożą i ufunduje kościół. Po jego szczęśliwym uratowaniu i powrocie z wojny do domu, z dużym rozmachem przystąpił do wznoszenia wotum. Oprócz kościoła ufundował na Kaszubach kilkadziesiąt kaplic i odtworzył Drogę Krzyżową z Jerozolimy.

Jednym z elementów zmierzających do wybudowania kalwarii było sprowadzenie do Wejherowa konwentu Franciszkanów Ściślejszej Obserwacji, którzy ale w zamyśle Wejhera mieli opiekować się przyszłą kalwarią. Na miejsce budowy wybrał miejsce przypominające mu wzgórza Jerozolimy, a płynący niedaleko potok – tamtejszy Cedron. Jak tylko bp włocławski i pomorski Mikołaj Albert Gniewosz z Aleksandrowa zezwolił na budowę kalwarii (9 czerwca 1649 r.) od razu przystąpiono do wznoszenia kaplic.


W latach 1649-1666 zbudowano 24 kaplice. Miejscowe podania głoszą, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie. Wyliczył je jeden z cystersów oliwskich, ojciec Robert z Werden, który osobiście dokonał pomiarów odległości mierzonych krokami, odwiedzając Jerozolimę. Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi pochodząca z Jerozolimy. Z czasem w kaplicach ustawiono rzeźby naturalnej wielkości, wykonane przez miejscowych rzeźbiarzy, dlatego m.in. obok rzymskiego żołnierza stoi kaszubski rybak.

Wyświetl większą mapę

wejherowska4Po Wejherze patronami kalwarii niezmiennie byli kolejni właściciele miasta. W poł. XVIII w. Przebendowscy odnowili część kaplic i wybudowali Bramę Oliwską, przy której witano pielgrzymów. Ponowny remont kalwarii zlecili w 2 poł. XIX w. Keyserlingkowie. Wówczas to kilka barokowych kaplic zostało osłoniętych ryglową obudową, a w miejscu najbardziej zniszczonej Kaplicy nad Cedronem wybudowano nową.

W roku 1661 Ojciec Święty Aleksander VII wydał bullę przyznającą na lat dziesięć odpust zupełny pątnikom odwiedzającym kalwarię. Jako że liczba pielgrzymów wciąż rosła, przywilej papieski był kilkakrotnie odnawiany, aż w 1717 r. Święta Kongregacja Odpustów i Relikwii zadecydowała przyznać Wejherowu odpust zupełny na wieczność. Odtąd zamiast do Ziemi Świętej mogli pielgrzymować nad Bałtyk.

wejherowska3Kalwaria Wejherowska, jako silny ośrodek wiary katolickiej i polskości została w dużym stopniu zdewastowana przez nazistów w czasie II wojny światowej. Remont, przeprowadzony w latach 50. XX w. był powierzchowny i polegał głównie na odtworzeniu lub uzupełnieniu zniszczonego przez Niemców wystroju.

Opiekunowie Kalwarii, Ojcowie Franciszkanie, udostępniają ją do zwiedzania od poniedziałku do soboty o godzinie 11.00. Zbiórka grup na placu klasztornym. W niedziele Ojcowie Franciszkanie nie oprowadzają. Grupy zorganizowane oprowadzają zakonnicy bądź przewodnicy PTTK (należy wcześniej zarezerwować termin). Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście jego w całości zajmuje ok. 2,5 godz.
Przed wyruszeniem na szlak kalwaryjski warto zwiedzić Kościół Klasztorny pw. św. Anny i wstąpić do niewielkiego muzeum mieszczącego się w XVII-wiecznych kryptach pod kościołem reformatów. Po kryptach oprowadzają Franciszkanie, dostępne są codziennie w godz. 9.00-12.00 i 14.00-17.00 - poza czasem mszy świętych. Po przewodnika należy się zgłosić do klasztornej furty.

W okresie Wielkiego Postu, w każdy piątek na Kalwarii Wejherowskiej odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej rozpoczyna się o godz. 16.00 wyjściem z kościoła klasztornego procesją do Kaplicy Piłata.

Rezerwacji terminu zwiedzania kalwarii można dokonać w klasztorze pod nr tel. 058 672 17 55.

Odpusty na Kalwarii Wejherowskiej:
• Odpust Wniebowzięcia Pańskiego (niedziela przed Zielonymi Świętami), na ktory przybywają głównie pielgrzymi z południowych i środkowych Kaszub, dlatego często nazywany jest odpustem lądowym. Uroczystości rozpoczynają się w piątek po południu wraz z przybyciem pierwszych pielgrzymek i trwają do niedzielnego popołudnia.
• Odpust kalwaryjski Trójcy Świętej, na który przybywają pielgrzymki m.in. z Pucka, Swarzewa, Władysławowa, Oksywia, Rumi, Redy, Kosakowa i prawie z wszystkich gdyńskich parafii. Ponieważ są to pielgrzymki głównie z północnych Kaszub czyli Nordy, nazywany jest on często odpustem morskim.
• Odpust Uzdrowienia Chorych, obchodzony jest w pierwszą sobotę i niedzielę lipca. Główne uroczystości odbywają się na kalwarii w niedzielę, przy Kaplicy Kajfasza o godz. 10.00. Suma odpustowa odprawiana jest w intencji licznie przybyłych ludzi chorych, którzy przywożeni są na góry przez rodzinę i znajomych by uzyskać odpust zupełny i otrzymać ostatnie namaszczenie. W tym dniu poświęcone zostają także samochody wiernych.
• Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzony jest 14 i 15 sierpnia. Charakteryzuje się wieczornym przemarszem procesji z zapalonymi świecami i przeźroczystą trumienką, w której ułożona jest figura zmarłej Matki Bożej, z kaplicy "Domek Matki Bożej" do kaplicy "Grób Matki Bożej".
• Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to trzeci lokalny odpust, odbywający się w drugą sobotę i niedzielę września, połączony z rozpoczęciem roku szkolnego, w którym uczestniczą uczniowie, rodzice i nauczyciele powiatu wejherowskiego.
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.