Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Miniaturowe kościoły i cerkwie w Myczkowcach

myczkowce3We wsi Myczkowce położonej w województwie podkarpackim, w gminie Solina, znajduje się Centrum Kultury Ekumenicznej z bardzo interesującą atrakcją – ponad setką miniaturowych świątyń.
Myczkowce są jedną z najstarszych osad w Bieszczadach, założone zostały w 1376 roku. Na terenach wokół wsi, spotykał się katolicko-łaciński zachód z bizantyjsko-ortodoksyjnym Wschodem. Od wieków ludność tu zamieszkała była bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, możemy tu spotkać potomków Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian. To ludzie wyznający różną wiarę, a co za tym idzie, również budujący świątynie w różnym stylu. Dlatego w Bieszczadach i okolicy powstały wspaniałe cerkwie i różnorodne kościoły.  
Centrum powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka w Myczkowcach i zostało zadedykowane Janowi Pawłowi II - wielkiemu orędownikowi ekumenizmu. Ksiądz Janik będąc kilka lat temu w Rimini we Włoszech, zobaczył „Italię w miniaturze”, czyli na niewielkim terenie postawione małe repliki znanych włoskich budowli. Wpadł na pomysł stworzenia czegoś podobnego w Polsce, mini skansenu przybliżającego bieszczadzkim turystom budownictwo sakralne z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego.

Wyświetl większą mapę

myczkowce2Na blisko hektarowej powierzchni zbudowano 140 miniatur cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenów pogranicza. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25 a dokonał tego zespół osób kierowany przez Janusza Kuliga z Chmielnika koło Rzeszowa, natomiast architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego. Znajdują się tu zarówno świątynie istniejące do dziś, jak i te, których już nie zobaczymy naturalnej wielkości.
Teren został podzielony na 10 niewielkich pagórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Fundamenty małych budowli wykonywane są głównie z drewna dębowego. Podstawowa konstrukcja składa się z płyty wodoodpornej, którą pokrywa się deseczkami z drewna modrzewiowego czy blachą, tak jak w oryginale. Makiety zostały również otoczone miniaturową roślinnością, przypominającą roślinność znajdującą się przy oryginałach, szumi woda z płynących po kamieniach potoczków. Atmosfery dodają dźwięki wydobywające się z małych ukrytych w atrapach skał i kamieni głośników, z których usłyszymy delikatne śpiewy cerkiewne, kazania, głos Jana Pawła II oraz ukochaną przez niego pieśń „Barka”.

myczkowce4
Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko-Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy.
W Ośrodku Caritas w Myczkowcach organizowane są kolonie dla dzieci. W ciągu roku odpoczywa tu ok. 2600 młodych ludzi. Odbywają się tu również rekolekcje, zielone szkoły i wypoczynek dla emerytów. Organizowane tu są spotkania ekumeniczne, na które przyjeżdżają księża katoliccy, prawosławni, greckokatoliccy.
W okresie letnim centrum otwarte jest w godz. 9:00 – 19:00, a w zimie do godz. 17:00
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.