Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Chrześcijaństwo

Bielsko-Biała: na skrzyżowaniu trzech kultur

cmentarz-zydowski-B-BBielsko-Biała to jedno z nielicznych polskich miast, w którym krzyżowały się i przenikały trzy kultury: ewangelicka, katolicka i żydowska. To właśnie tutaj znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, ocalały cmentarz żydowski, a także najstarszy bielski kościół katolicki św. Stanisława.

Przez stulecia niezmiennymi cechami Bielska-Białej, mimo zawiłej i burzliwej historii, pozostawała wielonarodowość oraz wielokulturowość. To właśnie one miały wpływ na obecny kształt miasta.  

 

Czytaj więcej...

Miniaturowe kościoły i cerkwie w Myczkowcach

myczkowce3We wsi Myczkowce położonej w województwie podkarpackim, w gminie Solina, znajduje się Centrum Kultury Ekumenicznej z bardzo interesującą atrakcją – ponad setką miniaturowych świątyń.
Myczkowce są jedną z najstarszych osad w Bieszczadach, założone zostały w 1376 roku. Na terenach wokół wsi, spotykał się katolicko-łaciński zachód z bizantyjsko-ortodoksyjnym Wschodem. Od wieków ludność tu zamieszkała była bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, możemy tu spotkać potomków Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian. To ludzie wyznający różną wiarę, a co za tym idzie, również budujący świątynie w różnym stylu. Dlatego w Bieszczadach i okolicy powstały wspaniałe cerkwie i różnorodne kościoły.  

Czytaj więcej...

Polska Jerozolima

kalwariazebrzydowskaW Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w województwie małopolskim znajduje się sanktuarium oo. bernardynów, jedne z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce, łączące zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej.

Sanktuarium zbudowano około 1600 roku na malowniczych beskidzkich wzgórzach, między dwoma masywami Beskidem Makowskim i Pogórzem Wielickim, u szczytu Góry Żar. Tworzy je Bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej i klasztor Bernardynów. Od południa kościół i klasztor otacza mur (1624) z dwoma bastionami przekształconymi w 1747 r. na potrzeby duszpasterskie oraz kaplice św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej.Na odcinku 5 kilometrów, na południe i wschód od Bazyliki, znajdują się 42 zabytkowe kapliczki i kościoły dróżek – poszczególne stacje odpowiadające nazwom miejsc w Jerozolimie, np. Góra Oliwna, Syjon, Dom Kajfasza, Ratusz Piłata, Golgota.

Czytaj więcej...

Kalwaria Wejherowska - Kaszubska Jerozolima

wejherowskaKalwaria Wejherowska jest czwartą z kolei kalwarią powstałą w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej - po Zebrzydowskiej, Pakoskiej i Żmudzińskiej. Podczas Kampanii smoleńskiej króla Władysława IV Jakub Wejher, wojewoda malborski, został zasypany w okopie. Złożył wtedy ślubowanie: jeżeli się uratuje – będzie głosił chwałę bożą i ufunduje kościół. Po jego szczęśliwym uratowaniu i powrocie z wojny do domu, z dużym rozmachem przystąpił do wznoszenia wotum. Oprócz kościoła ufundował na Kaszubach kilkadziesiąt kaplic i odtworzył Drogę Krzyżową z Jerozolimy.

Jednym z elementów zmierzających do wybudowania kalwarii było sprowadzenie do Wejherowa konwentu Franciszkanów Ściślejszej Obserwacji, którzy ale w zamyśle Wejhera mieli opiekować się przyszłą kalwarią. Na miejsce budowy wybrał miejsce przypominające mu wzgórza Jerozolimy, a płynący niedaleko potok – tamtejszy Cedron. Jak tylko bp włocławski i pomorski Mikołaj Albert Gniewosz z Aleksandrowa zezwolił na budowę kalwarii (9 czerwca 1649 r.) od razu przystąpiono do wznoszenia kaplic.

Czytaj więcej...

Jasna Góra - Sanktuarium Maryjne w Częstochowie

jasnagora1Miasto Częstochowa, położone nad rzeką Wartą otrzymało prawa miejskie pod koniec XIV w. Jego nazwa pochodzi od słowiańskiego imienia "Częstoch", jakie nosił założyciel osady. W zachodniej części miasta zwanej w XIV w. Starą Częstochową, wznosi się na wysokość 93 m n.p.m. wapienne wzgórze, na którym znajduje się kompleks zabudowań sakralnych i mieszkalnych, otoczonych wałami obronnymi i parkiem, zwany Jasną Górą.

Po raz pierwszy określenie „Jasna Góra” (Clarus Mons) pojawiło się w 1388 r w dokumencie wystawionym przez starostę olsztyńskiego. Nazwę „Jasna Góra” nadali wzgórzu Paulini, zakonnicy z Węgier, zapożyczając ten termin od macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie (in Claro Monte Budensi).

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.