Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Lubelskie - Miasta i miejscowości

Biała Podlaska i Brześć - nieodkryty wschód!

Tajemnicza kraina położona na wschodnich rubieżach Polski i wysunięta najdalej na zachód części Białorusi, ziemia przedzielona szeroką wstęgą Bugu - ostatniej nieuregulowanej dużej rzeki Europy.

biala podlaska Brzesc przewodnik mini

Oprócz granic administracyjnych przebiega tędy granica rozprzestrzeniania się dwóch głównych nurtów chrześcijaństwa - katolicyzmu i prawosławia. Tutaj także spotkało się osadnictwo ruskie ze wschodu i polskie z Mazowsza. Niegdyś kolorytu pogranicza dopełniały też społeczności żydowska i tatarska.

Czytaj więcej...

Drewniana kraina z pomników i trunków słynąca

zwierzyniec2Miasto Zwierzyniec, położone nad rzeką Wieprz w woj. Lubelskim, jest ważnym i licznie odwiedzanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym na Roztoczu, uchodzi wręcz za "stolicę" Roztocza Środkowego. Na zachód od Zwierzyńca w odległości 3 km przebiega granica pomiędzy wapienno-piaskowym Roztoczem Środkowym, a lessowym Roztoczem Zachodnim. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, które zajmują aż 66% powierzchni gminy. Od wieków podstawowym materiałem do budowy domów w tym regionie było drewno, dlatego właśnie tu architektura drewniana stała się wyjątkowo dominującą formą, niespotykaną na tle całego kraju. Tutejsi cieśle w oparciu o wiekowe tradycje, przez lata stawiali drewniane konstrukcje, które do dnia dzisiejszego są użytkowane przez mieszkańców regionu. 

Czytaj więcej...

Poniatowa

Poniatowa-kosciolPoniatowa położona jest 40 km na południowy zachód od Lublina. Liczne tereny leśne okalające miasto, delikatnie wplatają się w jego architekturę, dając poczucie bezpieczeństwa i ciszy. Część miasta oraz gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Miasto i jego okolice posiadają świetne warunki do uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych. Tych, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym na pewno ucieszą spacery połączone ze zbieraniem grzybów w licznych w tym rejonie lasach oraz przejazdy kolejką wąskotorową, należącą do Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

Osoby kochające leniuchowanie mogą zażywać kąpieli słonecznych na plaży przy zalewie z wydzielonym basenem pływackim, akwenem przeznaczonym do pływania na rowerach wodnych, boiskiem do gry w piłkę plażową oraz placem zabaw dla dzieci lub odpoczywać z zarzuconą wędką nad zarybionymi stawami.

Czytaj więcej...

Nieodkryte uroki Dęblina

Deblin_twierdzaDęblin - miasto położone jest w województwie Lubelskim, południowo - zachodniej części ziemi stężyckiej przy ujściu rzeki Wieprz do Wisły, w szerokiej dolinie rzecznej, która osiąga 15 km szerokości. Dolina ma budowę terasową zaś najstarsza terasa położona jest 20 m nad zwierciadłem Wisły.

Na lewym brzegu Wisły, kilkanaście kilometrów od Dęblina, znajduje się jeden z większych kompleksów leśnych w Polsce - Puszcza Kozienicka Większość jej drzewostanu – głównie w części wschodniej – stanowi sosna. Razem z sosną występują w niej Dęby i Graby. W części zachodniej rosną lasy mieszane z jodłą, brzozą grabem, świerkiem i jesionem. Miejscami zachowały się jeszcze nieliczne jawory i modrzewie. W puszczy spotyka się sarny jelenie, dziki , lisy, borsuki oraz jastrzębie cietrzewie i rzadko kruki.

Czytaj więcej...

Krasnystaw - miasto piwowarów

KrasnystawMiasto położone w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, u ujścia rzeki Żółkiewki do Wieprza.
Krasnystaw na początku lat 70. XX w. stał się miastem, w którym co roku obchodzone są chmielowe dożynki, tzw. Chmielaki Krasnystawskie. Około 85% polskich upraw chmielu znajduje się na Lubelszczyźnie, dlatego święto chmielarzy ściśle związane jest z piwowarami - i tak Chmielakom od lat towarzyszą konkursy jakości piwa polskich browarów. Do malowniczego i sennego miasteczka w dniach święta, ściągają z całej Polski miłośnicy piwa, by dokonać degustacji wyrobów niemal wszystkich polskich browarów i wystawców indywidualnych. Chmielakom towarzyszą występy gwiazd muzyki, kiermasze twórczości ludowej, liczne konkursy oraz wybór Miss Chmielaków. Polecamy imprezę nie tylko dla piwoszy.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Parczew
  2. Chełm
  3. Zamość
  4. Guciów
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.