Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Lubelskie - Atrakcje turystyczne

Ostoja konia biłgorajskiego

koniki-pkljKilka kilometrów od Janowa Lubelskiego, w leśnej osadzie Szklarnia znajduje się ostoja konia biłgorajskiego. Konie te cechuje długowieczność (trzydzieści i więcej lat), zdrowie, płodność, niewybredność i małe wymagania pokarmowe. Są wszechstronne w użytkowaniu - pod siodłem, w zaprzęgu, lekkich pracach leśnych i rolnych. Mają łagodny charakter i spokojny temperament.

Konie biłgorajskie ponadto dobrze sprawdzają się w hipoterapi szczególnie u dzieci z upośledzeniem czynności ruchowych głównie na tle porażenia mózgowego.

Czytaj więcej...

Państwowe Muzeum Obozu Koncentracyjnego na Majdanku

Maciuk_16Powstanie Lubelskiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanym Majdankiem było związane z planami germanizacji terenów Europy Wschodniej. Według tych planów Majdanek miał być źródłem siły roboczej. Przeznaczony był dla więźniów różnych narodowości, przy czym najliczniejszą grupą więźniów byli Żydzi.
Początkowo planowano budowę niewielkiego pierwszego odcinka obozu mogącego pomieścić 5-6 tysięcy więźniów. Jednak jesienią 1941  przyszedł rozkaz o natychmiastowej budowie obozu jenieckiego mogącego pomieścić 50 tysięcy jeńców. Całość rozplanowano na 236 baraków, w tym 207 więźniarskich. Budowę wykonywali Żydzi - jeńcy armii polskiej z 1939 roku oraz jeńcy radzieccy.

Czytaj więcej...

Roztocze - Kraina Konika Polskiego

Roztocze-3"Krajobraz lubelski w miarę posuwania się ku płd. nabiera coraz to więcej uroku-powabu, coraz to silniej zarysowując się linią pagórków-wzgórzy. Środkiem naszego krajobrazu wypiętrza się przysadzisty wał wzgórz Roztocza, wśród których - tu i ówdzie - otwiera się przestronna nizinna kotlina. W jednej z nich, nad rzeką Łabuńką, prawobrzeżnym dopływem Wieprza, rozsiadł się obronny gród Zamość. Dawniej, przed wiekami, a nawet jeszcze przed stu laty, szumiała tu wokoło potężna leśna puszcza (...) Szczebrzeska, Zwierzyniecka, Solska, pełna dzikiego zwierza, a wedle legend tury i żubry nie były w niej rzadkością. Niegdyś w tutejszych lasach spotykano nawet niedźwiedzie. Wśród puszczy leniwie toczyły swe wody: Wieprz, Łabuńka i Por, rozlewając się tu i ówdzie w wielkie bagna-jeziora.
Roztocze-6Natomiast w głębi puszczy - dalej na płd. - w rejonie dorzecza Sanu, rzekami: Tanwią, Ładą i Sopotem żywo spadały z szumem liczne wodospady, które do dnia dzisiejszego, mimo iż puszcza już dawno zmarniała, zachowały wiele swego dawnego uroku. Idź - szlakiem turysty - i spójrz jeszcze dzisiaj w mroczne wąwozy gderliwego strumienia Sopotu i podziwiaj jego wodospady w rejonie Hamerni. Idź... a zobaczysz cud natury, mówiący o wielkiej katastrofie - sprzed milionów lat - łamania, trzaskania skorupy naszej matki - Ziemi. Z sąsiednich wzgórz - Krowiej Góry - wzrok twój pomknie w nieogarniętą majaczącą dal... hen aż... może ku samej Wiśle.... O, jak trudno będzie ci opuścić te mroczne ostępy i wichry Ziemi, gdzie byłeś bliżej Prawdy... bliżej Boga".

Opis Roztocza, pochodzący z przedwojennego przewodnika znakomitego zamojskiego krajoznawcy Michała M. Pieszko

Czytaj więcej...

Chełmskie Podziemia Kredowe

Chelmskie-Podziemia-2Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wyżłobionych w kredzie, który na pięciu poziomach ciągnie się kilkadziesiąt kilometrów pod chełmską starówką.
Podziemia powstawały na przestrzeni kilkuset lat. Wydobywana pod mieszczańskimi kamienicami kreda służyła w dawnych czasach jako budulec. Stopniowe żłobienie podziemnych korytarzy przez pokolenia chełmskich mieszczan odbywało się bez jakichkolwiek projektów czy uzgodnień. W ten sposób powstał labirynt kredowych lochów, który dzisiaj stanowi atrakcję turystyczną o niezwykłych walorach.
Po przystosowaniu w latach 70-tych wybranych fragmentów korytarzy do potrzeb turystycznych, podziemia udostępniono zwiedzającym. Obecna trasa turystyczna ostateczny kształt uzyskała dopiero w roku 1985. Biegnie przez trzy podziemne kompleksy korytarzy (błędników) w rejonie kościoła p.w. Rozesłania Świętych Apostołów, pod rynkiem staromiejskim i pod ulicą Przechodnią.

Czytaj więcej...

Muzeum Nietypowych Rowerów


Rower-w-Muzeum-Rowerow-1Jedyne w Polsce i Europie Muzeum Nietypowych Rowerów znajduje się w miejscowości Gołąb w przy trasie Warszawa - Kazimierz Dolny, w połowie drogi pomiędzy Puławami i Dęblinem.

Zwiedzający mogą obejrzeć tu (a nawet osobiście wypróbować) rowery poziome, cyrkowe oraz takie o nietypowych konstrukcjach. Dzieci i młodzież z całą pewnością zachwyci jazda na galopujących rowerach. Opiekuńczy rodzice mogą osobiście wozić swoje pociechy rikszą i innymi pojazdami. Zainteresowani mogą poznać dwustuletnią historię roweru.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Zamek w Kazimierzu Dolnym
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.