Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

October 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Beczki Grohmanna

Beczki-GrohmannaMonumentalna brama przy ulicy Targowej 46 w Łodzi, wzniesiona została w latach 1894-1896, prawdopodobnie według projektu Franciszka Chełmińskiego, ówczesnego architekta miejskiego. Prowadziła do dawnej tkalni Ludwika Grohmanna.

Zbudowana z nietynkowanej czerwonej cegły brama, w
yglądem nawiązuje do surowej średniowiecznej architektury obronnej. U jej podstawy znajdują się dwie szerokie kolumny, zwane "Beczkami Grohmanna". Przypominają one szpule nici wykorzystywane w fabryce.Plotki na temat bogactwa Grohmannów doprowadziły do powstania legendy na temat olbrzymiego skarbu ukrytego w Beczkach. W rzeczywistości brama miała symbolizować siłę fabryki, a równocześnie wywołać wrażenie na przekraczających ją robotnikach.

Pod koniec XIX wieku symbolem Łodzi - miasta czterech kultur, zamieszkanego przez Polaków, Żydów, Niemców i  Rosjan, były dymiące, ceglane kominy i potężne fabryczne wieże. Dziś kominy powoli znikają z łódzkiego pejzażu, postindustrialna przestrzeń przyciąga przede wszystkim ludzi sztuki, zakochanych w niebanalnych obrazach i architektów o nieograniczonej wyobraźni, którzy śmiało zmieniają pofabryczne centrum Łodzi. Spacer szlakiem architektury przemysłowej to nie tylko podróż w przeszłość, w czasy "Ziemi obiecanej," ale także możliwość zaobserwowania dynamicznych przemian miasta. Warto wybrać się na wędrówkę i zobaczyć jak z pofabrycznych, ciężkich murów, żeliwnych konstrukcji wydobywa się piękno Łodzi.

Wybierz się na spacer szlakiem "Architektura Przemysłowa", znajdź Beczki Grohmanna i dowiedz się więcej o obiekcie, jego historii i architekturze.

Na tablicy informacyjnej został umieszczony specjalny fotokod, który umożliwia pobranie na telefon komórkowy dodatkowych informacji o pałacu, zdjęcia i multimedia. Odkoduj Łódź!


Foto: P.Wojtyczka
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.