Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

December 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Windsurfing to sport dla każdego

windsurfingWindsurfing jest formą żeglarstwa cieszącą się coraz większą popularnością.  Żeglowanie na desce napędzanej siłą wiatru, może dostarczać bardzo wielu niezapomnianych emocji.
Windsurfing wcale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla młodych i żądnych ekstremalnych emocji ludzi. Coraz większa ilość szkółek i wypożyczalni sprzętu  umożliwia szybką naukę podstaw żeglugi na desce nie angażując przy tym większej sumy pieniędzy. Coraz bardziej przyjazny i wciąż udoskonalany sprzęt pozwala w bardzo krótkim czasie zapoznać się z tajnikami tej formy żeglugi. Szerokie kadłuby i lekkie żagle pozwalają pływać nawet najmłodszym. Windsurfing obecnie staje się sportem rodzinnym, dostępnym dla każdego. Co ważne, windsurfing zalicza się do bardzo bezpiecznych sportów, w których przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy być narażeni jedynie na drobne kontuzje.
Aby dobrze bawić się na desce wystarczy niewielki akwen wodny oraz trochę wiatru i trochę podstawowej wiedzy.

Pierwsze deski z żaglem, gdy pod koniec lat sześćdziesiątych, w Kalifornii, zrodził się ten sport, były duże i ciężkie oraz miały bardzo mało wydajne żagle. To dawało ograniczone możliwości poruszania się na wodzie. Zapał i zaangażowanie entuzjastów tego sportu oraz rosnąca jego popularność przyczyniły się jednak do szybkiej ewolucji i unowocześniana sprzętu. Do budowy desek zaczęto stosować ultra lekkie i zarazem niezwykle wytrzymałe materiały jak: włókna węglowe i kevlar. Dzięki temu obecne deski są lżejsze i bardziej wszechstronne, żagle mocowane do nich, zostały poddane również modyfikacjom - znacznej zmianie uległ ich kształt. Dzięki projektowaniu komputerowemu, obecne żagle są znakomicie wyprofilowane i pracują w bardzo dużym zakresie wiatru. Do budowy żagli zaczęto stosować lekki monofilm zastępując nim dawniej stosowany dakron.

Istnieje kilka odmian windsurfingu. Jak w powiedzeniu „dla każdego coś dobrego” – po opanowaniu podstaw, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w wybranej formie tego sportu.

Wave – odmiana windsurfingu, polegająca na ujeżdżaniu fal. W zasadzie przy niej nie wykorzystuje się wiatru lecz siłę nośną fali, dlatego pędnik musi być lekki aby łatwo i szybko można było nim odpuszczać i łapać wiatr. Używa się do tego desek nie większych niż 100 L o sporym podgięciu dziobu i o sztywnej konstrukcji. Na falach można wykonywać tzw. jazdy frontside i backside, dzięki wysokim falom można wykonywać podwójne salta oraz manewry takie jak table top – czyli bardzo efektowny wymyk deski do góry dnem w powietrzu.

Freestyle – to dowolne "wariacje" na desce. Ten rodzaj jest dość stary, lecz wraz z pojawieniem się nowych, lżejszych i zwrotniejszych desek zaczął się intensywnie rozwijać. Pierwszym manewrem, który zapoczątkował nowoczesny freestyle jest vulcan. Vulcan to rodzaj zwrotu z wiatrem, tyle że wykonanym w powietrzu. Freestyle to dobra zabawa i ciągłe doskonalenie wielu manewrów, takich jak np. spock, chachoo czy canabrava - Freestyle ogranicza tylko nasza wyobraźnia. W tym stylu windsurfingu używa się skocznych i lekkich desek o rozmiarach maksimum 115 L. Żagle muszą lekkie i manewrowe, co zapewnia błyskawiczne przyspieszenie i pozwala lepiej rotować.

Freeride - uprawia na co dzień zdecydowana większość windsurferów amatorów. Jest to właściwe rekreacyjne pływanie na desce (hals, zwrot, hals i osiąganie przy tym znacznych prędkości do 30 w.). Ten rodzaj windsurfingu nie ma specjalnych wymagań sprzętowych choć do tego stylu najlepiej nadaje się deska o szerokiej rufie i sporej stabilności, z dużym freerace'owym, 2 lub 3 kamberowym, żaglem.

Slalom – to odmiana stara jak sam windsurfing. Polega na ściganiu się na trasie wyznaczonej na symbol "8" lub slalomu między bojami na kursie z wiatrem. Używa się tutaj z reguły sporych pędników wyposażonych w  4 kambery. Deski przeznaczone do slalomu są krótkie, mają mało podgięty dziób i równolegle ułożone krawędzie. Często są wyposażone w charakterystyczne wycięcia na rufie, które powodują szybsze wejście w ślizg i lepszą prędkość na halsie.

SuperX – jest dyscypliną stosunkowo młodą, choć nie często uprawianą. Stanowi ciekawe połączenie regat slalomowych z zawodami freestyle. Trasa wyścigu jest prawie identycznie jak trasa do slalomu. Jedyną różnicą jest fakt, że na trasie ustawia się tzw. "parówki" - podłużne boje o wysokości ok. 50-60 cm przez które należy przeskoczyć. Dyscyplina ta jest bardzo widowiskowa ale i bardzo niebezpieczna, bowiem na "parówkach" zawodnicy często płyną blisko siebie, co powoduje taranowanie siebie nawzajem. Dlatego też SuperX to jedyna dyscyplina windsurfingu, w której obowiązuje kask. Używa się tutaj desek które są połączeniem desek slalomowych i freestyle - są relatywnie szybkie przy dużej manewrowości.

Speed – to jedna z najbardziej niebezpiecznych dyscyplin, lecz szalenie ekscytująca. Tu przy płaskiej wodzie i wietrze ok. 7 w skali Beauforta oraz małej speedowej deski z dużym żaglem slalomowy – osiąga się naprawdę kosmiczne prędkości (ponad 60 km/h).

Race - jest to pływanie w regatach windsurfingowych, zazwyczaj na pełnym morzu.


Czy wybraliście już swój przyszły styl? Zapraszamy więc do szkółek żeglarskich.
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.