Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

December 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

The Culture 2011 Tall Ship Regatta - Finał w Gdyni

zlot995The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest imprezą organizowaną pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku. Ideą regat była promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego, w ramach tej imprezy odbyły się dwa etapy regat; pierwszy - z litewskiej Kłajpedy do Turku, zaś drugi z Turku do Gdyni, gdzie odbył się wielki finał regat.

Od początku minionego weekendu, mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdynię, mogli podziwiać największe i najpiękniejsze żaglowce, które po kilkutygodniowych zmaganiach na Bałtyku, przekraczały kolejno linię mety. Jako pierwszy do portu, dokładnie o godzinie 04:02, wszedł Dar Młodzieży, który został niekwestionowanym zwycięzcą regat na trasie Turku - Gdynia. Drugie miejsce zajęła siostrzana jednostka naszej fregaty - rosyjski Mir, który stracił podczas sztormu aż 5 żagli.

zlot991„Dar Młodzieży” jest symbolem polskiego żeglarstwa, zbudowano go w Stoczni Gdańskiej w 1982 r. i od 25 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, a w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży” okrążył świat, opływając przylądek Horn.

Oficjalna uroczystość otwarcia zlotu The Culture 2011Tall Ships Regatta odbyła się 2 września w Basenie Prezydenta. zlot5W uroczystości wzięli udział: Anna Wypych-Namiotko – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i kapitan żeglugi wielkiej, Robin Snouck Hurgronje – przewodniczący regat The Culture 2011 Tall Ships Regatta, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Adam Jasser – Prezydent Sail Training Association Poland. Przewodniczący regat wyraził radość, że znowu może być w Gdyni. Po raz pierwszy gościł w mieście jako kapitan jednego z żaglowców uczestniczących w zlocie w 1992 r. Z pokładu ORP „Błyskawica” oddano wystrzał, rozległy się syreny okrętowe, a w niebo wypuszczono 2011 balonów, które pofrunęły w stronę Trójmiasta.

zlot97 Z sondaży Urzędu Miasta Gdyni wynika, że imprezę odwiedziło około 1,5 mln osób. Podczas trwającego cztery dni zlotu nie zabrakło atrakcji dla turystów i mieszkańców trójmiasta. Wielkim zainteresowaniem turystów mogły się pochwalić m.in. największe żaglowce czteromasztowe Sedov i Kruzenshtern, oraz Fryderyk Chopin, który po otrzymaniu nowych masztów z dumą prezentował się pod gdyńskimi Sea Towers. Wyjątkowo, pierwszy raz w historii naszego kraju, goście mogli zwiedzać również okręt podwodny ORP Kondor – jednostkę w czynnej służbie!
zlot96 Chętnych było tak wielu, że niestety nie wszystkim dane było wejść do jego wnętrza – miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich okazji. Z relacji odwiedzających, którym dane było wejść na „Kondora” – wynika, że z chęcią zwiedziliby go ponownie. Kto wie, może Gdynia będzie w przyszłości miała taki obiekt muzealny – okręt podwodny – który stałby się niewątpliwie jedną z największych atrakcji miasta na skalę całego kraju?!

zlot98W sobotę ulicami Gdyni przeszedł barwny i roztańczony korowód załóg jednostek uczestniczących w zlocie. Parada przeszła od Mola Południowego, przez al. Jana Pawła II, wzdłuż Skweru Kościuszki, ul. 10 Lutego, Władysława IV, Armii Krajowej, do sceny głównej na plaży Śródmieście. Tam obyła się ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Główne trofea to prawdziwe działa sztuki, wykonane przez hiszpańskiego artystę Pepe Gonzaleza w drewnie pochodzącym z desek pokładu historycznego fińskiego żaglowca „Suomen Joutsen”, na co dzień zacumowanego jako statek-muzeum w Turku.

zlot99„Dar Młodzieży” otrzymał „Friendship Trophy” jako jednostka, która najbardziej przyczyniła się do promowania idei żeglarskiej przyjaźni. Załoga polskiego żaglowca, jako zwycięzcy siostrzanego pojedynku z rosyjską fregatą „Mir”, otrzymała także „Tea Pot Trophy”, ufundowane przez Zygmunta Chorenia, projektanta obu jednostek. Trofeum nawiązuje do historycznych wyścigów kliprów herbacianych rywalizujących w XIX wieku na szlaku z Chin do Anglii.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył dyrektorowi regat Peterowi Newellowi nagrodę dla „Przyjaciela Gdyni i najlepszego dyrektora regat”. Peter Newell jest dyrektorem regat od 16 lat. Za jego kadencji w Gdyni odbyły się trzy zloty – w 2003, 2009 i obecny w 2011 r.  

zlot95Nagrody za regaty z Turku do Gdyni w poszczególnych klasach:
klasa A – 1. „Dar Młodzieży” (Polska), 2. „Mir” (Rosja), 3. „Fryderyk Chopin” (Polska);
klasa B – 1. „Tecla” (Holandia), 2. „Brabander” (Litwa), 3. „Johann Smidt” (Niemcy);
klasa C – 1. „4 Oceans’ Dream” (Polska), 2. „Villa Mare” (Finlandia), 3. „Śmiały” (Polska);
klasa D – 1. „Lietuva” (Litwa), 2. „Fujimo” (USA), 3. „Lady B” (Polska).

zlot994Nagrody dodatkowe za regaty z Turku do Gdyni:
- dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas przepłynięcia – „Lietuva” (Litwa);
- dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas po przeliczeniu (w regatach obowiązują przeliczniki wyrównujące szanse jednostek) – „Dar Młodzieży” (Polska).

Nagrody specjalne ufundowane przez Sail Training International:
- nagroda dla najbardziej pomocnego oficera ds. zlot6komunikacji „Sail Training International Communications Prize for Race 2” – „Fryderyk Chopin” (Polska);
- honorowe trofeum „Honourable Company of Master Mariners’ Trophy” – „4 Oceans’ Dream” (Polska), za przebycie ostatnich 120 mil przy awaryjnym sterowaniu;
- nagroda dla najmłodszej załogi– „Butterfly” (Polska), średnia wieku załogi wynosi 24,5 lat;
- nagroda dla najbardziej międzynarodowej załogi – „Mir” (Rosja), załoga żaglowca składa się z przedstawicieli ośmiu narodowości.

Nagrody specjalne Sail Training International za całe regaty The Culture 2011 Tall Ships Regatta (dwa wyścigi – z Kłajpedy do Turku i z Turku do Gdyni, kryterium: czas po przeliczeniu):
- klasa A – „Mir” (Rosja);
- klasa B – „Tecla” (Holandia);
- klasa C – „4 Oceans’ Dream” (Polska);
- klasa D – „Fujimo” (USA).

zlot91

zlot993Zwieńczeniem Zlotu Żaglowców była wielka uroczysta parada po Zatoce Gdańskiej, wszystkich jednostek. Podczas parady żaglowce płynęły ustawione w szyku, na przemian jednostki klasy A i B – największe – z mniejszymi żaglowcami i jachtami, wzdłuż wybrzeży Sopotu i Gdyni z prędkością 5 węzłów w odległości 900-1300 m od brzegu, którą determinowała głębokość dna – minimum 7 m. Paradę prowadził „Strażak 14”, dalej płynęły: ORP „Piast”, „Sedov”, „4 Oceans’ Dream”, „Gulden Leeuw”, „Lietuva”, „Brabander”, „Kapitan II”, „Fryderyk Chopin”, „Fujimo”, „Kruzenshtern”, „Elena”, „Tecla”, „De Gallant”, „Zawisza Czarny”, „Villa Mare”, „Mir”, „Śmiały”, „Thalassa”, „Teda”, „Johann Smidt”, a na końcu zwycięzca regat - „Dar Młodzieży”.
Doskonałymi punktami widokowe na całe widowisko były:  Molo Południowe – przy Akwarium Gdyńskim, Bulwar Nadmorski, Kamienna Góra,  molo w Orłowie, oraz cała plaża od Gdyni do Sopotu. Dla wszystkich, którzy chcieli oglądać paradę z wody, Żegluga Gdańska zapewniła około 2 tys. miejsc na swoich jednostkach cumujących w Basenie Prezydenta w Gdyni, w specjalnej cenie - 10 zł/osobę dzieci z rodzicami popłynęły za darmo.
Pogoda dopisała wyjątkowo, która słońcem rozpieszczała sympatyków żeglarstwa podczas koncertów szantowych, parady załóg, sportowych zmagań na plaży i wielkiej parady. Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Gdyni Joanna Grejter podsumowując zlot powiedziała - "...Było bezpiecznie, nie odnotowaliśmy żadnych incydentów. Było pięknie!..."

zlot7

Tak było pięknie! Gdynia to naprawdę Żeglarska Stolica Polski. Kto nie był – niech żałuje! Kolejna taka impreza w Gdyni planowana jest dopiero w roku 2017. Czekamy niecierpliwie…
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.