Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

June 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Czym jest wspinaczka?

wspinaczkaDlaczego warto się wspinać?

Pewnie każdy z was zastanawia się co każe człowiekowi wejść tam gdzie inni myślą, że jest to niemożliwe i może to sprawić komuś radość? Odpowiedz jest prostsza niż się wydaje. Przyjemność z okupionego wysiłkiem ruchu, możliwość przełamywania własnych słabości i satysfakcję z osiągniętego celu. Powodów może być dużo więcej, tak samo ile jest odmian wspinaczki. Nieważne czy twoim celem jest dwumetrowy kamień, sztuczna ścianka na sali gimnastycznej, gigantyczny sopel lodu czy kilkuset metrowa skalna zerwa – wspinasz się bo lubisz.

 

Zasadniczo wspinać się może każdy. Dostosowując trudność przechodzonych dróg do własnych możliwości można odnosić sukcesy na każdym etapie rozwoju wspinaczkowych umiejętności. Wspinaczka podobnie jak inne popularne działalności rekreacyjno-ruchowe wymaga w porównaniu z innymi dziedzinami niewielkiej sprawności czy umiejętności (jak wejść po drabinie wie każdy, nie każdy umie jeździć na rowerze czy pływać), zdecydowanie wymaga jednak dosyć złożonej wiedzy i umiejętności związanych z operowaniem sprzętem typowo wspinaczkowym. Dopiero nastawienie na wspinanie w sensie sportowym, znacznie podnosi poprzeczkę fizycznej wydolności koniecznej aby uprawiać to zajęcie na znaczącym poziomie. Wspinacze jako środowisko lubują się w podkreślaniu unikalności działań które podejmują oraz w podkreślaniu konieczności posiadania szczególnych cech fizycznych i psychicznych aby wspinaczkę uprawiać. Pośrednio wynika to z statystycznie wysokiego poziomu rozbudowania ego u większości wspinaczy, czego przykładem może być poniższy opis mający na celu zniechęcić osoby postronne do zajęcia się tą rekreacyjną działalnością. Warto zauważyć, że wybujałe ego jest ważnym składnikiem umiejętności wspinaczy, zwłaszcza sportowych, jako że trening wspinaczkowy związany ze sportowym uprawianiem tej dyscypliny jest trudny i bardzo wytężający, zaś wyników nie jest w stanie ocenić żaden laik. W tej sytuacji wobec braku popularności zawodów wspinaczkowych (wspinaczka sportowa nie została wprowadzona do programów igrzysk, próby uczynienia zawodów wspinaczkowych imprezami popularnymi, transmitowanymi w telewizji spełzły na niczym, żadna z istniejących dużych firm outdoor produkujących na rynek popularny, jak Adidas czy Nike nie ma w swojej ofercie ani odzieży wspinaczkowej ani nie sponsoruje nikogo z znanych wspinaczy) jedynym sposobem podbijania motywacji aby trenować ciężej i więcej, jest właśnie formułowanie apelów dedykowanych do początkujących wspinaczy i przedstawianie im tej dziedziny jako wyjątkowo trudnej i skomplikowanej.
W wolnym tłumaczeniu wspinaczka to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi, jest sportem zdobywającym ostatnio coraz większą popularność wśród ludzi w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych.
Wspinaczka podnosi sprawność ciała i umysłu. Daje możliwość obcowania z naturą w niespotykanym wymiarze oferując przy tym emocje, których nie zaznasz w żadnym innym sporcie. Dzięki nam  zdobędziesz podstawowe umiejętności w zakresie wspinaczki na ubezpieczonych drogach skalnych. Pozwoli Ci to spędzić czas w skałach bezpiecznie i przyjemnie. Być może da to również początek jednej z największych przygód twojego życia jaką bez wątpienia są góry i alpinizm.
Wspinacze powinni mieć dobre poczucie równowagi i gibkość która gwarantuję łatwość przenoszenia ciężaru własnego ciała siłą rąk stąd potrzebne są silne palce i mięśnie obręczy barkowej.

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.