Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

June 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Sprzęt do wspinaczki

wspinaczka4Aby zacząć wspinać się na ściance potrzebujesz jedynie butów na możliwie cienkiej podeszwie (np.: trampków). Do tradycyjnych, szeroko rozpoznawanych atrybutów wspinacza należą: lina i czekan.
W rzeczywistości wspinacze używają bogatej gamy wyspecjalizowanego wyposażenia służącego im do wspinania, asekuracji, ubierania się i biwakowania.

 

* Lina wspinaczkowa - powszechnie rozpoznawany symbol wspinaczki i rzeczywiście najważniejszy składnik systemu asekuracyjnego.

* Uprząż wspinaczkowa - którą wspinacz zakłada na siebie i następnie przywiązuje do niej linę. Uprzęże dzielą się na wygodniejsze, ale mniej bezpieczne (biodrowe), oraz uprzęże pełne składające się z pasa
biodrowego i piersiowego.

* Kask - zabezpieczający głowę wspinacza przed spadającymi kamieniami lub przed uderzeniem w skałę.

* Przyrządy do zakładania punktów asekuracyjnych:
-haki - które wbija się w szczeliny w ścianie. Obecnie nie są one popularne ze względu na dużą masę, konieczność wbijania ich młotkiem i szkody jakie powodują w skale.
-spity - są to stałe elementy asekuracyjne montowane do otworów wierconych w skale, działają podobnie jak kołek rozporowy. Spity bardzo rzadko osadzane są podczas przechodzenia drogi i zdarza się to  wyłącznie w rejonach górskich, w rejonach skałkowych spity osadzane są ze zjazdu.
-ringi - są to stałe elementy asekuracyjne wklejane w otwory wiercone w skale. Ringi osadzane są w otworach o większej głębokości niż spity, przez co są trwalsze, i wytrzymalsze (zwłaszcza w skale o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości). Ringi zawsze osadzane są ze zjazdu, wyjątek stanowią piaskowcowe rejony wspinaczkowe Polski, Czech i Niemiec.
-kostki - specjalne kształtki z aluminium, które wkłada się do szczeliny i następnie zaciera silnym szarpnięciem.
-jebadełko urządzenie służące głównie do wyjmowania kostek ze szczelin rzadziej zwane ekstraktorem lub kluczem do kostek.
-knoty - krótkie pętle z liny asekuracyjnej z grubym węzłem na końcu, który działa tak jak kostka.
-friendy - specjalne urządzenia, składające się z uchylnych, mimośrodowo osadzonych, szczęk aluminiowych, które wkłada się w ściśniętej formie do szczeliny, w której szczęki są rozpierane przez sprężynę powodując ich zaklinowanie. Obciążenie szczęk powoduje mocniejsze ich zaklinowanie.
-pętle - pętle z liny lub taśmy, które zakłada się przez oczka lub duże bloki naturalnie występujące w ścianie. Pętle mogą również służyć do budowania stanowisk lub przedłużania przelotów (punktów asekuracyjnych).
-karabinki - owalne "kółka" z duraluminium lub tytanu zaopatrzone w specjalny uchylny zamek. Stosuje się je do łączenia kostek, haków, friendów i pętli z liną asekuracyjną.
-ekspresy - dwa karabinki połączone krótką, usztywnioną pętlą z taśmy - ułatwiają one i przyspieszają montowanie punktów asekuracyjnych.

* Przyrząd zjazdowy - specjalne urządzenie służące do zjeżdżania na linie. Przyrządów jest obecnie dużo różnych rodzajów. Są to zazwyczaj specjalne kształtki aluminiowe, przez które przeplata się w określony sposób linę, dzięki czemu można ją blokować i kontrolować szybkość zjazdu.

* Przyrząd asekuracyjny - jest to zwykle płytka z aluminium z otworami, przez którą przeplata się linę i można ją potem "popuszczać" lub blokować w momencie upadku partnera. Niektóre przyrządy zjazdowe mogą także pełnić rolę przyrządów asekuracyjnych.

* Buty wspinaczkowe - obecnie, do wspinaczki letniej, stosuje się lekkie i obcisłe buty, ze stosunkowo miękką, gumową podeszwą umożliwiającą "czucie" skały. Guma, z której wykonane są podeszwy butów wspinaczkowych charakteryzuje się bardzo dużym współczynnikiem tarcia.

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.