Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Wspinaczka

Na szlaku trzech szczytów

Himalaje_MtSześć kobiet, jeden mężczyzna i trzy szczyty w trzy tygodnie… I to szczyty nie byle jakie, bo sięgające ok. 6 tysięcy metrów ponad poziom morza. Właśnie tak zapowiada się ekspedycja w Himalaje kilku pasjonatów wspinaczki i niekończących się przygód. Czy ambitny plan uczestników wyprawy 3 Peaks Trek ma szansę powodzenia? Czy oprócz adrenaliny oraz pokonywania ludzkich słabości alpinistom przyświeca wyższy cel?

Czytaj więcej...

Wspinaczka klasyczna i hakowa

wspinaczkaWspinaczką określa się przemieszczanie w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk przynajmniej do utrzymania równowagi. Można ją uprawiać w zróżnicowany sposób w zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji.

Najbardziej podstawowym sposobem wspinaczki, jest wspinaczka klasyczna, polegająca na pokonywaniu  drogi wspinaczkowej używając jedynie rąk i nóg. Sprzęt wspinaczkowy używany jest jedynie do asekuracji, niedozwolone jest chwytanie się haków, stawanie na spitach czy wspinania się po linie.

Drugim sposobem wspinaczki, jest wspinaczka techniką sztucznych ułatwień, zwana hakówką lub wspinaczką hakową.

Czytaj więcej...

Sprzęt do wspinaczki

wspinaczka4Aby zacząć wspinać się na ściance potrzebujesz jedynie butów na możliwie cienkiej podeszwie (np.: trampków). Do tradycyjnych, szeroko rozpoznawanych atrybutów wspinacza należą: lina i czekan.
W rzeczywistości wspinacze używają bogatej gamy wyspecjalizowanego wyposażenia służącego im do wspinania, asekuracji, ubierania się i biwakowania.

Czytaj więcej...

Wycieczki po górach - rozwaga i ostrożność

P6280367Góry zajmują znaczną część powierzchni ziemi i występują w większości krajów świata. Klimat gór odznacza się dużą surowością. Charakteryzują go nagłe zmiany pogody z dużymi różnicami temperatur w ciągu doby, sięgające nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Temperatura powietrza w miarę wznoszenia się w górę zazwyczaj obniża się o 0,5 °C na każde 100 metrów.

Góry to królestwo wiatrów. Ze szczególną siłą wieją one na górskich grzbietach i przełęczach, niekiedy nawet uniemożliwiając marsz. Z górskich grzbietów w doliny często wieją ciepłe wiatry fenowe, o dużej sile i wielostronnym negatywnym działaniu, także na psychikę człowieka (wiatr halny w naszych Tatrach). Wiosną taki wiatr znacznie przyspiesza topnienie śniegów, zrzuca nawisy i śnieżne mosty, powoduje lawiny i powodzie.

Czytaj więcej...

Czym jest wspinaczka?

wspinaczkaDlaczego warto się wspinać?

Pewnie każdy z was zastanawia się co każe człowiekowi wejść tam gdzie inni myślą, że jest to niemożliwe i może to sprawić komuś radość? Odpowiedz jest prostsza niż się wydaje. Przyjemność z okupionego wysiłkiem ruchu, możliwość przełamywania własnych słabości i satysfakcję z osiągniętego celu. Powodów może być dużo więcej, tak samo ile jest odmian wspinaczki. Nieważne czy twoim celem jest dwumetrowy kamień, sztuczna ścianka na sali gimnastycznej, gigantyczny sopel lodu czy kilkuset metrowa skalna zerwa – wspinasz się bo lubisz.

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.