Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

July 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zwiedzamy Polskę rowerem!

Kresy, Karpaty, a może okolice Dęblina i sławny Czarnolas Kochanowskiego? Piękne, nieznane zakątki naszego kraju możemy odwiedzić podróżując na własnych dwóch kółkach.

ATT00102

Wyprawy rowerowe to wbrew pozorom sposób na spędzanie wolnego czasu nie tylko dla tych, którzy jeżdżą zawodowo, trenują po kilka godzin każdego dnia i mają świetną kondycję.

„Na pierwszą wyprawę najlepiej wybrać się w dużej grupie, wtedy łatwiej o motywację do przejechania kolejnych kilometrów” - mówi Dariusz Miąsek, ekspert z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus. I dodaje: „A jeśli ktoś nie jest pewien swoich możliwości – polecam wyprawy zorganizowane, w których za uczestnikami jedzie bus z bagażami. Nie dość, że dzięki niemu nie musimy sami dźwigać ekwipunku na plecach, to jeszcze w każdej chwili możemy zrezygnować z dalszej jazdy i poprosić o dowiezienie na koniec danego odcinka”. Gdzie zatem wybrać się w pierwszą kilkudniową wyprawę rowerową? 

Północ Polski - wschodnie Kresy Rzeczypospolitej

Trasa rozpoczyna się na „polskim biegunie zimna” czyli w Suwałkach, a kończy w malowniczej Puszczy Białowieskiej. Po drodze przejeżdżamy przez Wigierski Park Narodowy, Puszczę Augustowską, mijamy Różanystok z folwarkiem ogrodowo-dworskim, docieramy do miejscowości Kruszyniany, w której do dziś mieszkają polscy Tatarzy. Trasa wiedzie także tuż przy polsko-białoruskiej granicy, w okolicach Zalewu Siemianówka,  a następnie do Białowieży. Podczas wyprawy nie tylko możemy podziwiać piękne kresowe krajobrazy, ale także zaplanować przystanki tam, gdzie do zwiedzania są interesujące zabytki - na przykład kompleks klasztorny nad Jeziorem Wigry, meczet w Kruszynianach, dom Marii Konopnickiej czy Rezerwat Pokazowy Żubrów. Dodatkową atrakcją może być spływ kajakowy po Kanale Augustowskim.

Polska centralna - Mazowsze i Góry Świętokrzyskie

Dla tych, którzy wolą nieco krótsze trasy – piękna, 118-kilometrowa wyprawa rowerowa z okolic Skarżyska Kamiennej do Dęblina. Po drodze mijamy między innymi Wąchock, Iłżę i Zwoleń, ale przede wszystkim przepiękne krajobrazy i zabytki. Urokliwa rzeka Iłżanka, osławiony przez Kochanowskiego Czarnolas, zamek biskupów krakowskich, postawiony na skale w Iłży, twierdza w Dęblinie, przepiękne lasy pomiędzy Mircem a Otwockiem czy klasztor Cystersów w Wąchocku. To trasa, którą z powodzeniem możemy wybrać na wycieczkę w długi weekend.

Polska południowa - Karpaty na rowerze

Malownicze trasy w Karpatach to nie tylko górskie wycieczki, ale także wyprawy rowerowe karpackimi dolinami. Zacząć można od Nowego Sącza, skąd przejedziemy Doliną Popradu aż do Spisza. Trasa wiedzie także przez Lubownię,  Bardiów, Svidnik, Komańczę, a kończy się w miejscowości Wetlina.  Po drodze odwiedzić można piękny zamek w Starej Lobowni, malowniczy Bardiów ze śladami kultury węgierskiej i kąpieliskami termalnymi czy cerkiewki w słowackim Svidniku. Dodatkową atrakcją tej trasy są kulinarne doznania - między innymi tradycyjny węgierski langosz z pastą czosnkową, którego zjeść możemy w Bardiowie.

Ktoś, kto raz spróbował spędzić aktywnie urlop - na przykład zwiedzając Polskę na rowerze - i złapał bakcyla aktywnej turystyki, będzie chciał od razu zaplanować kolejne wyjazdy. A możliwości jest wiele - piękne polskie niziny, doliny, lasy, dorzecza rzek to przecież setki tysięcy malowniczych tras rowerowych dla małych i dużych miłośników dwóch kółek.  

Informację przygotował: Sporteus.pl

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.