Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nurkowanie

Sposób na zimową aktywność - sport i rekreacja w Aquaparku Granit w Strzelinie

nurekW chłodne dni większość z nas spędza czas leniuchując w domu, usprawiedliwiając brak aktywności fizycznej ujemnymi temperaturami panującym na zewnątrz. Tymczasem, chcąc uprawiać sport zimą, wcale nie musimy być zależni od aury pogodowej.

Regularne wizyty na basenie dadzą nam możliwość utrzymania kondycji, nawet podczas najzimniejszej pory roku. Aquapark Granit w Strzelinie przygotował na zimowy sezon specjalne atrakcje i zniżki, dzięki czemu będziemy mogli z korzyścią dla zdrowia, aktywnie i przyjemnie wykorzystać wolny czas.

Czytaj więcej...

Wpływ ciśnienia na nurka

Dlaczego nawet duże ciśnienie wody nie zgniata nurka?

nurkowanie
Ciało ludzkie jest zbudowane przede wszystkim z wody. Stanowi ona ponad połowę masy ciała. Jak wszystkie ciecze, woda jest mało ściśliwa. Oznacza to, że pomimo działającego na nie dużego ciśnienia, tkanki ludzkie prawie nie odkształcają się. Podobnie ma się sprawa z tkanką kostną. Jedyny efekt wysokiego ciśnienia może wystąpić w przypadku nielicznych przestrzeni gazowych występujących w ciele ludzkim. Są to przede wszystkim

 

 

 

Czytaj więcej...

Kwalifikacje płetwonurkowania

nurek3

Rozporządzenie Rady Ministrów
z dnia 7 maja 2002 r.
w sprawie uprawiania płetwonurkowania


(Dz. U. Nr 70 z 8 czerwca 2002 r., poz. 646)

Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej
(Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 i Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31 i Nr 25, poz. 253)
zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa szczegółowe wymogi, kwalifikacje i sposób ich uzyskiwania, wynikające z nich uprawnienia, zasady nadawania, zawieszania i cofania tych uprawnień, wzory dokumentów stwierdzających te kwalifikacje i uprawnienia oraz szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy uprawianiu płetwonurkowania.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawianiu płetwonurkowania - należy przez to rozumieć pływanie pod wodą, z wykorzystaniem aparatu oddechowego i płetw, w celach sportowych lub rekreacyjnych, z zastosowaniem dodatkowego wyposażenia zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, a także regulaminem zawodów - w przypadku płetwonurkowania sportowego.

Czytaj więcej...

Słowniczek nurka

Prezentujemy wybrane wyrażenia używane przez nurków, zachęcamy naszych czytelników do rozbudowy tego słowniczka. Hasła i opisy ich znaczenia, prosimy nadsyłać na adres redakcji. Na aktywnych czytelników, czekają nagrody.

Czytaj więcej...

Rodzaje nurkowania

Nurkowanie to  przebywanie pod powierzchnią wody przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu, w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych.
W zależności od celów i głębokości na której chcemy podziwiać podwodny świat wyróżniamy następujące rodzaje nurkowania.

 

RODZAJE NURKOWANIA:


 

Snorkeling 


Najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego.

Płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.

Maska nurkowa umożliwia wyraźne widzenie pod wodą. Nieuzbrojone oko ludzkie przygotowane do widzenia w atmosferze powietrza, pod wodą, wskutek zmniejszonej różnicy w gęstości ośrodków (woda-soczewka) widzi obraz nieostry. Fajka umożliwia oddychanie bez unoszenia głowy ponad powierzchnię wody. Dzięki temu na powierzchni wody może się swobodnie unosić osoba całkowicie nieumiejąca pływać. Płetwy ułatwiają poruszanie się w wodzie.

Czytaj więcej...

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.