Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

May 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Joanna Litwin - Mistrzyni kitesurfingu

Asia_Litwin_03Kitesurfing oznacza dosłownie surfowanie z latawcem. W odróżnieniu od windsurfingu kitesurfer prowadzi deskę "na krawędzi", podobnie jak w snowboardzie. Nie wykorzystuje tradycyjnego żagla, tylko odmiany latawca, trzymanego na barze (drążku), przypiętym do zakładanego przez surfera trapezu.

Sport ten nie należy do najpopularniejszych w Polsce, ale i tak znajduje tu swoich wiernych fanów. Jedną z nich jest 17-letnia Joanna Litwin z Warszawy, która aktualnie zajmuje 1 miejsce w rankingu IKA 2012 (The International Kiteboarding Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Kitesurfing'u).

Asia wyznaje, że  "Kitesurfing to moja pasja. Poświęcam jej większość czasu. Bardzo dużo trenuję, często wyjeżdżam za granicę i stale uczę się nowych rzeczy, co zawsze sprawia mi dużą frajdę. Dzięki zawodom poznaję mnóstwo ciekawych ludzi, którzy tak jak ja, poświęcają się swojej pasji. Mimo, że czasem zdarzają się małe czy większe kontuzje, nie poddaję się i zawsze dążę do celu".

Joanna kitesurfing trenuje od 12 roku życia. Wcześniej zajmowała się windsurfingiem i snowboardingiem. Już po 3 latach trenowania wygrała zawody Pucharu Świata PKRA (Professional Kiteboard Riders Association) w Niemczech w 2009 roku i tym samym została Wice Mistrzynią Świata 2009. Na swoich drugich w karierze zawodach Pucharu Świata PKRA w Tarifie w 2008 roku uzyskała tytuł 'Rookie of the event', czyli odkrycie zawodów i świetnie zapowiadająca się zawodniczka. W zawodach tych zajęła 4 miejsce. Obecnie posiada tytuł Mistrzyni Europy 2011. Wygrała również ostatnie zawody Pucharu Świata PKRA w Nowej Kaledoni i zajęła czwarte miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata PKRA 2011.  

Najwyżej punktowanymi i najtrudniejszymi trikami w kitesurrfingu są tzw. power handle passy, polegające na przełożeniu bar'u za plecami z ręki do ręki przy danej rotacji (triku). Np. płynąc na lewym halsie wybijemy się do przodu skręcając w prawo i wyrzucając nogi w górę, przekładamy bar z prawej ręki do lewej i lądujemy - jest to power handle pass o nazwie slimchance. Jak wygląda ten trik można zobaczyć na www.prokitetour.com.

Tak aktywna i wytrwała dziewczyna potrzebuje zegarka na miarę swoich potrzeb. Dlatego Asia Litwin nawiązała współpracę z CASIO Baby-G, dzięki której będzie mogła dalej się rozwijać.  

"Wybór jest nieprzypadkowy. Zegarki CASIO z serii Baby-G są stworzone specjalnie dla kobiet aktywnych, które nie boją się ekstremalnych sportów." - mówi Asia, która na co dzień nosi model BLX-100-9ER. "Zegarki te są wodoszczelne i posiadają przydatne funkcje, chociażby wykres pływów morskich na podstawie aktualnej pozycji geograficznej, który pomaga szczególnie miłośniczkom sportów wodnych, takim jak ja."

"Asia Litwin i CASIO Baby-G to świetnie dobrana para, dlatego zaproponowaliśmy jej współpracę. Ta młoda dziewczyna ma autentyczny talent i wie, co z nim zrobić. Wyznacza sobie cele i wytrwale do nich dąży. Nigdy się nie poddaje i chociaż łączenie kariery sportowej ze szkołą jest czasami trudne, daje sobie świetnie radę. (Wy)trwałość jest również zaletą zegarków Baby-G. Dzięki solidnym materiałom, z jakich są stworzone, Asia może swobodnie surfować na wodzie, pływać a nawet nurkować. Zegarek będzie jej towarzyszył podczas nawet najbardziej niesamowitych trików i podróży." - dodaje Rafał Zadara - Brand Manager CASIO.
Wywiad z Asią  Litwin - najlepszą polską  kitesurferką

Asia_Litwin_02

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kitesurfingiem?

Asia Litwin: Od zawsze interesowałam się sportem. Trenowałam windsurfing i snowboard. Na kite'cie nauczyłam się pływać będąc na wakacjach z rodziną w Egipcie. Zobaczyłam kite'a i od razu zapragnęłam go wypróbować. Sportową karierę rozpoczęłam dzięki Łukaszowi Ceran, który nauczył mnie pierwszych skoków i zabrał na pierwsze zawody w Polsce.
Nad jakimi trikami pracowałaś najdłużej, w jakich czujesz się  najlepiej?

Najwyżej punktowanymi i najtrudniejszymi trikami są tzw. power handle passy, polegające na przełożeniu baru za plecami z ręki do ręki przy danej rotacji - triku. Np. płynąc na lewym halsie wybijemy się do przodu skręcając w prawo i wyrzucając nogi w górę, przekładamy bar z prawej ręki do lewej i lądujemy - jest to power handle pass o nazwie slimchance. Nad power handle passy`ami pracowałam najdłużej i dalej nad nimi pracuję. Staram się poprawiać styl, a do tego, uczę się oczywiście nowych trików.
Czy w wygrywaniu pomaga Ci odpowiedni sprzęt? Ma on duży wpływ na jakość trików?

Jakość ewolucji zależy od umiejętności ridera. Odpowiedni sprzęt na pewno poprawia komfort pływania na kite'cie oraz wykonywania trików. Ja aktualnie używam latawców różnych rozmiarów firmy Airsuh, 131 cm deski, trapezu Mystic Warrior i kasków firmy Maelstorm. Jestem z nich bardzo zadowolona. Poza tym podczas treningów oraz na zawodach używam zegarka, który pozwala dokładnie kontrolować długość sesji oraz czas pomiędzy poszczególnymi startami. Dzięki marce CASIO Baby-G jestem wyposażona w praktyczny i dobrze wyglądający zegarek sportowy, chociażby z dodatkową funkcją taką jak wykres pływów morskich na podstawie aktualnej pozycji geograficznej, który pomaga zwłaszcza miłośniczkom sportów wodnych, takim jak ja.

Jak w każdym sporcie, narażona jesteś zapewne na kontuzje. Jakie w kitesurfingu zdarzają się najczęściej?

Do uprawiania kitesurfingu zaangażowane jest całe ciało, zwłaszcza podczas wykonywania ewolucji w powietrzu. Najintensywniej pracują nogi, które odpowiedzialne są  za kontrolę płynięcia na halsie, wybicia, manewrowanie deską. Po ewolucjach wykonanych w powietrzu, podczas lądowań, na powierzchni wody występują ogromne przeciążenia dla nóg, dlatego najczęściej zdarzają się kontuzje kolan. Ja na szczęście nie miałam z nimi problemów. Jedyną poważną kontuzję jaka mi się przytrafiła i która wyłączyła mnie na rok z czynnego uprawiania kitesurfing'u, to dość nietypowe dla tego sportu złamanie stawu biodrowego.

Do jakich zawodów aktualnie się przygotowujesz? Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć  Cię w Polsce?

W tym sezonie zamierzam się skupić tylko na starcie w Pucharze Świata PKRA. Będzie 11 edycji na całym świecie. Pierwsze zawody w tym roku odbędą się 28 marca w Maroku. Jeśli chodzi o zawody w Polsce, to na razie nie ma wyznaczonych żadnych terminów i nie wiadomo czy w ogóle jakieś zawody się tu odbędą.
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.