Polecamy książkę

zmierzch tudorow

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

May 2019
Mo Tu We Th Fr Sa Su
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Maści koni

konie1

Barwa sierści pokrywającej ciało konia wraz z barwą grzywy i ogona są uwarunkowane genetycznie. Cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji konia i mają duże znaczenie w ewidencji hodowlanej. Maści podstawowe: gniadą, karą, siwą, kasztanowatą i izabelowatą oraz bułaną warunkuje pięć układów genów. Inne układy warunkują maść srokatą, tarantowatą, dereszowatą i białą oraz odmiany. Rozróżniono dotychczas ok. 40 układów genetycznych decydujących o umaszczeniu konia.
O indywidualnym umaszczeniu konia decydują takie formy współdziałania genów, jak: dominowanie, recesywność i epistaza. Barwa sierści jest uzależniona od obecności pigmentu. Białe odmiany na głowie i kończynach oraz jasne kopyta świadczą o braku pigmentu w skórze tych części ciała.


Barwa sierści zmienia się u koni siwych, które rodzą się maściste, kasztanowate, kare lub gniade, a następnie jaśnieją z każdą zmianą sierści. Zjawisko to nie występuje u zwierząt o innej maści podstawowej. Odmiany pozostają takie same przez całe życie zwierzęcia. Umaszczenie i odmiany są zatem ważnymi elementami opisu identyfikacyjnego konia. Istnieje spora liczba odcieni maści podstawowych, różnie określanych w różnych językach. Ciemne odmiany występują rzadko, prawie wyłącznie u koni bułanych. Ciemna pręga biegnąca wzdłuż kręgosłupa jest przedłużeniem ciemnej grzywy i ginie w ciemnym ogonie. Pręgowanie jest pozostałością pierwotnego umaszczenia i występuje głównie na kończynach, rzadziej na szyi i w okolicach kłębu.


Maść Biała:
Na jasnej skórze biała sierść, oraz grzywa, ogon i nogi, pysk różowy, kopyta żółtawe. Maść rzadko spotykana.

Maść Siwa:
Na ciemnej skórze białe włosy. Grzywa i ogon białe, na końcach szare rozjaśnione. Konie siwe z wiekiem bieleją , często dostają "hreczki" - brunatnych plamek na białej sierści. Sierść koni siwych ma barwę od burej, później ciemną w jaśniejsze plamki (siwa jabłkowita, szpak) aż do białek i białek przysypanej rudymi plamkami lub czarnymi kropkami (dropiata).

Maść Myszata:
Zabarwienie sierści przechodzi od popielatego do ziemistego. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie i pręgowane kończyny.

Maść Bułana:
Sierść żółto- beżowo- brązowa, grzywa i ogon czarne, kończyny powyżej stawów pęcinowych przeważnie czarne. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie i pręgowane kończyny.

Maść Kasztanowata:
Brązowożóltawa sierść sierści, grzywa i ogon o tej samej barwie lub jaśniejszj, ciemna skóra.
Rozróżnia się odcienie:
* ciemnokasztanowata
* jasnokasztanowata
* złotokasztanowata
* brunatnokasztanowata

Maść Izabelowata:
Sierść ma kolor zbliżonej do koloru słabo wypieczonej bułki, grzywa i ogon zawsze barwy jaśniejszej lub białej.

Maść Srokata:
Na całym ciele występują białe łaty na tle innej maści.
Rozróżnia się odcienie:
* siwosrokate
* karosrokate
* kasztanowosrokate
* gniadosrokate

Maść Tarantowata:
Na tle maści siwej rozsiane są nieregularne maści karej, gniadej lub kasztanowej.

Maść Dereszowata:
Sierść składa się z włosów siwych oraz gniadych, kasztanowatych lub karych w ilości mniej więcej pół na pół. Maść głowy i często kończyn maści zasadniczej, natomiast na grzbiecie i zadzie przeważają włosy siwe.
Rozróżnia się odcienie:
* gniadodereszowate
* kasztanowodereszowate
* karodereszowate

© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.