Polecamy książkę

SOMEBODY TO LOVE

Sephora Beauty Lab

SEPHORA BL

Kalendarium

January 2020
Mo Tu We Th Fr Sa Su
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Konie

Stadnina koni w Chlewiskach

Stadnina koni w Chlewiskach wraz z pensjonatem, Pałacem Odrowążów oraz Stajnią Platera należą do kompleksu Manor House. Można tu spędzić wspaniały aktywny weekend z dziećmi lub przyjaciółmi.

stadnina chlewiska 1

Dla osób urodzonych w siodle, a także tych, którzy swoją przygodę z jeździectwem dopiero zaczynają, idealną rozrywką będą atrakcje oferowane w stadninie: nauka jazdy na lonży czy rajd konny po leśnych bezdrożach.

Czytaj więcej...

Stadnina koni w Mosznej

Stadnina-w-mosznejStadnina koni w Mosznej powstała po II wojnie światowej w 1948 roku. Fachowa opieka, znakomite warunki środowiskowe, położenie z dala od wielkomiejskich ośrodków oraz 250 ha łąk i pastwisk do dyspozycji to doskonałe warunki do hodowli i rozwoju koni.

Aktualnie stado liczy ponad 200 szt. koni obu ras, w tym 30 matek rasy xx oraz 20 matek rasy sp. i około 35 koni sportowych biorących udział w zawodach. Nad całością hodowli formalną pieczę sprawuje Polski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej, których to organizacji Stadnina jest aktywnym członkiem.

 

Czytaj więcej...

Chód konia

Chód konia - to sposób poruszania się konia zależny od prędkości ruchu i kolejności stawiania kończyn. Podstawowe rodzaje chodów konia to stęp, kłus, galop i cwał, a u niektórych ras także inochód. Stęp jest najwolniejszym chodem konia, natomiast cwał najszybszym.

Czytaj więcej...

Maści koni

konie1

Barwa sierści pokrywającej ciało konia wraz z barwą grzywy i ogona są uwarunkowane genetycznie. Cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji konia i mają duże znaczenie w ewidencji hodowlanej. Maści podstawowe: gniadą, karą, siwą, kasztanowatą i izabelowatą oraz bułaną warunkuje pięć układów genów. Inne układy warunkują maść srokatą, tarantowatą, dereszowatą i białą oraz odmiany. Rozróżniono dotychczas ok. 40 układów genetycznych decydujących o umaszczeniu konia.
O indywidualnym umaszczeniu konia decydują takie formy współdziałania genów, jak: dominowanie, recesywność i epistaza. Barwa sierści jest uzależniona od obecności pigmentu. Białe odmiany na głowie i kończynach oraz jasne kopyta świadczą o braku pigmentu w skórze tych części ciała.

Czytaj więcej...

Polskie rasy koni


Rasa wielkopolska (wlkp)

Koń wielkopolski – jest koniem użytkowanym w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Rasa ta powstała na skutek uszlachetniania miejscowego pogłowia końmi wschodniopruskimi i trakeńskimi oraz w mniejszym stopniu innymi rasami półkrwi pochodzenia zachodniego. Głównym ośrodkiem hodowli konia wielkopolskiego była stadnina (zlikwidowana) i założone w 1829 roku Stado Ogierów w Sierakowie. Znaczny udział w tworzeniu tej rasy miały konie pełnej krwi.
Rasa wielkopolska została ustanowiona w roku 1965. W rasie tej występują dwie odmiany:
poznańska i mazurska.
Symbol rasy: wlkp

Wśród koni tej rasy dominuje umaszczenie kasztanowate (40%) oraz gniade (35%), spotyka się także siwe (12%) oraz kare (10%).

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Jeździectwo, czyli sporty konne
© 2009-2014 Wypoczynet.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron internetowych netsites.pl
Opublikowane na stronach Wypoczynet.pl informacje oraz ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.